a hâșâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a hâșâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a hâșâi" în limba română (dex)

Infinitiv
hâșâi
Infinitiv Lung
hâșâire
Participiu
hâșâit
Gerunziu
hâșâind
Imperativ persoana a doua
singular hâșâiește
plural hâșâiți
Prezent
eu hâșâiesc
tu hâșâiești
el/ea hâșâiește
noi hâșâim
voi hâșâiți
ei/ele hâșâiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) hâșâiesc
tu (să) hâșâiești
el/ea (să) hâșâiască
noi (să) hâșâim
voi (să) hâșâiți
ei/ele (să) hâșâiască
Imperfect
eu hâșâiam
tu hâșâiai
el/ea hâșâia
noi hâșâiam
voi hâșâiați
ei/ele hâșâiau
Perfect Simplu
eu hâșâii
tu hâșâiși
el/ea hâșâi
noi hâșâirăm
voi hâșâirăți
ei/ele hâșâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu hâșâisem
tu hâșâiseși
el/ea hâșâise
noi hâșâiserăm
voi hâșâiserăți
ei/ele hâșâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi hâșâit
tu să fi hâșâit
el/ea să fi hâșâit
noi să fi hâșâit
voi să fi hâșâit
ei/ele să fi hâșâit
Condițional Prezent
eu aș hâșâi
tu ai hâșâi
el/ea ar hâșâi
noi am hâșâi
voi ați hâșâi
ei/ele ar hâșâi
Condițional Perfect
eu aș fi hâșâit
tu ai fi hâșâit
el/ea ar fi hâșâit
noi am fi hâșâit
voi ați fi hâșâit
ei/ele ar fi hâșâit
Perfectul Compus
eu am hâșâit
tu ai hâșâit
el/ea a hâșâit
noi am hâșâit
voi ați hâșâit
ei/ele au hâșâit
Viitor
eu voi hâșâi
tu vei hâșâi
el/ea va hâșâi
noi vom hâșâi
voi veți hâșâi
ei/ele vor hâșâi
Viitor Anterior
eu voi fi hâșâit
tu vei fi hâșâit
el/ea va fi hâșâit
noi vom fi hâșâit
voi veți fi hâșâit
ei/ele vor fi hâșâit

Verbele anterioare: a hărșui, a hărtăni, a hărtăpăli, a hartoi, a hărțui

Verbele următoare: a hâșcăni, a hașura, a hâțâi, a hâțâna, a hătcăi

Verbe aleatorii: a bleojdi, a cruși, a demutiza, a hămăi, a hămăi