a grohăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a grohăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a grohăi" în limba română (dex)

Infinitiv
grohăi
Infinitiv Lung
grohăire
Participiu
grohăit
Gerunziu
grohăind
Imperativ persoana a doua
singular grohăie
plural grohăiți
Prezent
eu grohăi
tu grohăi
el/ea grohăie
noi grohăim
voi grohăiți
ei/ele grohăie
Conjunctiv Prezent
eu (să) grohăi
tu (să) grohăi
el/ea (să) grohăie
noi (să) grohăim
voi (să) grohăiți
ei/ele (să) grohăie
Imperfect
eu grohăiam
tu grohăiai
el/ea grohăia
noi grohăiam
voi grohăiați
ei/ele grohăiau
Perfect Simplu
eu grohăii
tu grohăiși
el/ea grohăi
noi grohăirăm
voi grohăirăți
ei/ele grohăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu grohăisem
tu grohăiseși
el/ea grohăise
noi grohăiserăm
voi grohăiserăți
ei/ele grohăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi grohăit
tu să fi grohăit
el/ea să fi grohăit
noi să fi grohăit
voi să fi grohăit
ei/ele să fi grohăit
Condițional Prezent
eu aș grohăi
tu ai grohăi
el/ea ar grohăi
noi am grohăi
voi ați grohăi
ei/ele ar grohăi
Condițional Perfect
eu aș fi grohăit
tu ai fi grohăit
el/ea ar fi grohăit
noi am fi grohăit
voi ați fi grohăit
ei/ele ar fi grohăit
Perfectul Compus
eu am grohăit
tu ai grohăit
el/ea a grohăit
noi am grohăit
voi ați grohăit
ei/ele au grohăit
Viitor
eu voi grohăi
tu vei grohăi
el/ea va grohăi
noi vom grohăi
voi veți grohăi
ei/ele vor grohăi
Viitor Anterior
eu voi fi grohăit
tu vei fi grohăit
el/ea va fi grohăit
noi vom fi grohăit
voi veți fi grohăit
ei/ele vor fi grohăit

Verbele anterioare: a grima, a grindina, a grinota, a gripa, a griza

Verbele următoare: a grohoti, a grozăvi, a grundui, a grupa, a gudrona

Verbe aleatorii: a descăleca, a edenta, a îndolia, a lua, a ruina