a glăsui conjugare; conjugare online pentru verbul "a glăsui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a glăsui" în limba română (dex)

Infinitiv
glăsui
Infinitiv Lung
glăsuire
Participiu
glăsuit
Gerunziu
glăsuind
Imperativ persoana a doua
singular glăsuiește
plural glăsuiți
Prezent
eu glăsuiesc
tu glăsuiești
el/ea glăsuiește
noi glăsuim
voi glăsuiți
ei/ele glăsuiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) glăsuiesc
tu (să) glăsuiești
el/ea (să) glăsuiască
noi (să) glăsuim
voi (să) glăsuiți
ei/ele (să) glăsuiască
Imperfect
eu glăsuiam
tu glăsuiai
el/ea glăsuia
noi glăsuiam
voi glăsuiați
ei/ele glăsuiau
Perfect Simplu
eu glăsuii
tu glăsuiși
el/ea glăsui
noi glăsuirăm
voi glăsuirăți
ei/ele glăsuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu glăsuisem
tu glăsuiseși
el/ea glăsuise
noi glăsuiserăm
voi glăsuiserăți
ei/ele glăsuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi glăsuit
tu să fi glăsuit
el/ea să fi glăsuit
noi să fi glăsuit
voi să fi glăsuit
ei/ele să fi glăsuit
Condițional Prezent
eu aș glăsui
tu ai glăsui
el/ea ar glăsui
noi am glăsui
voi ați glăsui
ei/ele ar glăsui
Condițional Perfect
eu aș fi glăsuit
tu ai fi glăsuit
el/ea ar fi glăsuit
noi am fi glăsuit
voi ați fi glăsuit
ei/ele ar fi glăsuit
Perfectul Compus
eu am glăsuit
tu ai glăsuit
el/ea a glăsuit
noi am glăsuit
voi ați glăsuit
ei/ele au glăsuit
Viitor
eu voi glăsui
tu vei glăsui
el/ea va glăsui
noi vom glăsui
voi veți glăsui
ei/ele vor glăsui
Viitor Anterior
eu voi fi glăsuit
tu vei fi glăsuit
el/ea va fi glăsuit
noi vom fi glăsuit
voi veți fi glăsuit
ei/ele vor fi glăsuit

Verbele anterioare: a gistrui, a giugiuli, a giurui, a glănțui, a glasa

Verbele următoare: a glătui, a glazura, a gletui, a glisa, a globaliza

Verbe aleatorii: a abatoriza, a hărșni, a licita, a stenahorisi, a supratura