a ghilțui conjugare; conjugare online pentru verbul "a ghilțui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a ghilțui" în limba română (dex)

Infinitiv
ghilțui
Infinitiv Lung
ghilțuire
Participiu
ghilțuit
Gerunziu
ghilțuind
Imperativ persoana a doua
singular ghilțuie
plural ghilțuiți
Prezent
eu ghilțui
tu ghilțui
el/ea ghilțuie
noi ghilțuim
voi ghilțuiți
ei/ele ghilțuie
Conjunctiv Prezent
eu (să) ghilțui
tu (să) ghilțui
el/ea (să) ghilțuie
noi (să) ghilțuim
voi (să) ghilțuiți
ei/ele (să) ghilțuie
Imperfect
eu ghilțuiam
tu ghilțuiai
el/ea ghilțuia
noi ghilțuiam
voi ghilțuiați
ei/ele ghilțuiau
Perfect Simplu
eu ghilțuii
tu ghilțuiși
el/ea ghilțui
noi ghilțuirăm
voi ghilțuirăți
ei/ele ghilțuiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu ghilțuisem
tu ghilțuiseși
el/ea ghilțuise
noi ghilțuiserăm
voi ghilțuiserăți
ei/ele ghilțuiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi ghilțuit
tu să fi ghilțuit
el/ea să fi ghilțuit
noi să fi ghilțuit
voi să fi ghilțuit
ei/ele să fi ghilțuit
Condițional Prezent
eu aș ghilțui
tu ai ghilțui
el/ea ar ghilțui
noi am ghilțui
voi ați ghilțui
ei/ele ar ghilțui
Condițional Perfect
eu aș fi ghilțuit
tu ai fi ghilțuit
el/ea ar fi ghilțuit
noi am fi ghilțuit
voi ați fi ghilțuit
ei/ele ar fi ghilțuit
Perfectul Compus
eu am ghilțuit
tu ai ghilțuit
el/ea a ghilțuit
noi am ghilțuit
voi ați ghilțuit
ei/ele au ghilțuit
Viitor
eu voi ghilțui
tu vei ghilțui
el/ea va ghilțui
noi vom ghilțui
voi veți ghilțui
ei/ele vor ghilțui
Viitor Anterior
eu voi fi ghilțuit
tu vei fi ghilțuit
el/ea va fi ghilțuit
noi vom fi ghilțuit
voi veți fi ghilțuit
ei/ele vor fi ghilțuit

Verbele anterioare: a ghilabandi, a ghili, a ghiloșa, a ghilosi, a ghilotina

Verbele următoare: a ghintui, a ghionti, a ghiorăi, a ghiorțăi, a ghioșa

Verbe aleatorii: a abțigui, a aseptiza, a miercăi, a orășeniza, a râvni