a găvozdi conjugare; conjugare online pentru verbul "a găvozdi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a găvozdi" în limba română (dex)

Infinitiv
găvozdi
Infinitiv Lung
găvozdire
Participiu
găvozdit
Gerunziu
găvozdind
Imperativ persoana a doua
singular găvozdește
plural găvozdiți
Prezent
eu găvozdesc
tu găvozdești
el/ea găvozdește
noi găvozdim
voi găvozdiți
ei/ele găvozdesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) găvozdesc
tu (să) găvozdești
el/ea (să) găvozdească
noi (să) găvozdim
voi (să) găvozdiți
ei/ele (să) găvozdească
Imperfect
eu găvozdeam
tu găvozdeai
el/ea găvozdea
noi găvozdeam
voi găvozdeați
ei/ele găvozdeau
Perfect Simplu
eu găvozdii
tu găvozdiși
el/ea găvozdi
noi găvozdirăm
voi găvozdirăți
ei/ele găvozdiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu găvozdisem
tu găvozdiseși
el/ea găvozdise
noi găvozdiserăm
voi găvozdiserăți
ei/ele găvozdiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi găvozdit
tu să fi găvozdit
el/ea să fi găvozdit
noi să fi găvozdit
voi să fi găvozdit
ei/ele să fi găvozdit
Condițional Prezent
eu aș găvozdi
tu ai găvozdi
el/ea ar găvozdi
noi am găvozdi
voi ați găvozdi
ei/ele ar găvozdi
Condițional Perfect
eu aș fi găvozdit
tu ai fi găvozdit
el/ea ar fi găvozdit
noi am fi găvozdit
voi ați fi găvozdit
ei/ele ar fi găvozdit
Perfectul Compus
eu am găvozdit
tu ai găvozdit
el/ea a găvozdit
noi am găvozdit
voi ați găvozdit
ei/ele au găvozdit
Viitor
eu voi găvozdi
tu vei găvozdi
el/ea va găvozdi
noi vom găvozdi
voi veți găvozdi
ei/ele vor găvozdi
Viitor Anterior
eu voi fi găvozdit
tu vei fi găvozdit
el/ea va fi găvozdit
noi vom fi găvozdit
voi veți fi găvozdit
ei/ele vor fi găvozdit

Verbele anterioare: a găta, a găta, a găti, a gâtui, a găunoși

Verbele următoare: a gaza, a găzdui, a gazeifica, a gazifica, a gazona

Verbe aleatorii: a clicui, a dezghioca, a hârșni, a efectua, a pălădui