a gălbeji conjugare; conjugare online pentru verbul "a gălbeji" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a gălbeji" în limba română (dex)

Infinitiv
gălbeji
Infinitiv Lung
gălbejire
Participiu
gălbejit
Gerunziu
gălbejind
Imperativ persoana a doua
singular gălbejește
plural gălbejiți
Prezent
eu gălbejesc
tu gălbejești
el/ea gălbejește
noi gălbejim
voi gălbejiți
ei/ele gălbejesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) gălbejesc
tu (să) gălbejești
el/ea (să) gălbejească
noi (să) gălbejim
voi (să) gălbejiți
ei/ele (să) gălbejească
Imperfect
eu gălbejeam
tu gălbejeai
el/ea gălbejea
noi gălbejeam
voi gălbejeați
ei/ele gălbejeau
Perfect Simplu
eu gălbejii
tu gălbejiși
el/ea gălbeji
noi gălbejirăm
voi gălbejirăți
ei/ele gălbejiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu gălbejisem
tu gălbejiseși
el/ea gălbejise
noi gălbejiserăm
voi gălbejiserăți
ei/ele gălbejiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi gălbejit
tu să fi gălbejit
el/ea să fi gălbejit
noi să fi gălbejit
voi să fi gălbejit
ei/ele să fi gălbejit
Condițional Prezent
eu aș gălbeji
tu ai gălbeji
el/ea ar gălbeji
noi am gălbeji
voi ați gălbeji
ei/ele ar gălbeji
Condițional Perfect
eu aș fi gălbejit
tu ai fi gălbejit
el/ea ar fi gălbejit
noi am fi gălbejit
voi ați fi gălbejit
ei/ele ar fi gălbejit
Perfectul Compus
eu am gălbejit
tu ai gălbejit
el/ea a gălbejit
noi am gălbejit
voi ați gălbejit
ei/ele au gălbejit
Viitor
eu voi gălbeji
tu vei gălbeji
el/ea va gălbeji
noi vom gălbeji
voi veți gălbeji
ei/ele vor gălbeji
Viitor Anterior
eu voi fi gălbejit
tu vei fi gălbejit
el/ea va fi gălbejit
noi vom fi gălbejit
voi veți fi gălbejit
ei/ele vor fi gălbejit

Verbele anterioare: a găini, a găinița, a găităni, a gaja, a gâjâi

Verbele următoare: a gălbeni, a gălbini, a gâlcevi, a gâlgâi, a galibardi

Verbe aleatorii: a bizota, a chinui, a chinui, a conflictualiza, a încresta