a fugări conjugare; conjugare online pentru verbul "a fugări" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a fugări" în limba română (dex)

Infinitiv
fugări
Infinitiv Lung
fugărire
Participiu
fugărit
Gerunziu
fugărind
Imperativ persoana a doua
singular fugărește
plural fugăriți
Prezent
eu fugăresc
tu fugărești
el/ea fugărește
noi fugărim
voi fugăriți
ei/ele fugăresc
Conjunctiv Prezent
eu (să) fugăresc
tu (să) fugărești
el/ea (să) fugărească
noi (să) fugărim
voi (să) fugăriți
ei/ele (să) fugărească
Imperfect
eu fugăream
tu fugăreai
el/ea fugărea
noi fugăream
voi fugăreați
ei/ele fugăreau
Perfect Simplu
eu fugării
tu fugăriși
el/ea fugări
noi fugărirăm
voi fugărirăți
ei/ele fugăriră
Mai Mult Ca Perfectul
eu fugărisem
tu fugăriseși
el/ea fugărise
noi fugăriserăm
voi fugăriserăți
ei/ele fugăriseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi fugărit
tu să fi fugărit
el/ea să fi fugărit
noi să fi fugărit
voi să fi fugărit
ei/ele să fi fugărit
Condițional Prezent
eu aș fugări
tu ai fugări
el/ea ar fugări
noi am fugări
voi ați fugări
ei/ele ar fugări
Condițional Perfect
eu aș fi fugărit
tu ai fi fugărit
el/ea ar fi fugărit
noi am fi fugărit
voi ați fi fugărit
ei/ele ar fi fugărit
Perfectul Compus
eu am fugărit
tu ai fugărit
el/ea a fugărit
noi am fugărit
voi ați fugărit
ei/ele au fugărit
Viitor
eu voi fugări
tu vei fugări
el/ea va fugări
noi vom fugări
voi veți fugări
ei/ele vor fugări
Viitor Anterior
eu voi fi fugărit
tu vei fi fugărit
el/ea va fi fugărit
noi vom fi fugărit
voi veți fi fugărit
ei/ele vor fi fugărit

Verbele anterioare: a frota, a fructifica, a frunzări, a frustra, a fuduli

Verbele următoare: a fugi, a fugui, a fuitui, a fula, a fularda

Verbe aleatorii: a accepta, a acuza, a cotcodăci, a îmbărbăta, a mugi