a flăcăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a flăcăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a flăcăi" în limba română (dex)

Infinitiv
flăcăi
Infinitiv Lung
flăcăire
Participiu
flăcăit
Gerunziu
flăcăind
Imperativ persoana a doua
singular flăcăiește
plural flăcăiți
Prezent
eu flăcăiesc
tu flăcăiești
el/ea flăcăiește
noi flăcăim
voi flăcăiți
ei/ele flăcăiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) flăcăiesc
tu (să) flăcăiești
el/ea (să) flăcăiască
noi (să) flăcăim
voi (să) flăcăiți
ei/ele (să) flăcăiască
Imperfect
eu flăcăiam
tu flăcăiai
el/ea flăcăia
noi flăcăiam
voi flăcăiați
ei/ele flăcăiau
Perfect Simplu
eu flăcăii
tu flăcăiși
el/ea flăcăi
noi flăcăirăm
voi flăcăirăți
ei/ele flăcăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu flăcăisem
tu flăcăiseși
el/ea flăcăise
noi flăcăiserăm
voi flăcăiserăți
ei/ele flăcăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi flăcăit
tu să fi flăcăit
el/ea să fi flăcăit
noi să fi flăcăit
voi să fi flăcăit
ei/ele să fi flăcăit
Condițional Prezent
eu aș flăcăi
tu ai flăcăi
el/ea ar flăcăi
noi am flăcăi
voi ați flăcăi
ei/ele ar flăcăi
Condițional Perfect
eu aș fi flăcăit
tu ai fi flăcăit
el/ea ar fi flăcăit
noi am fi flăcăit
voi ați fi flăcăit
ei/ele ar fi flăcăit
Perfectul Compus
eu am flăcăit
tu ai flăcăit
el/ea a flăcăit
noi am flăcăit
voi ați flăcăit
ei/ele au flăcăit
Viitor
eu voi flăcăi
tu vei flăcăi
el/ea va flăcăi
noi vom flăcăi
voi veți flăcăi
ei/ele vor flăcăi
Viitor Anterior
eu voi fi flăcăit
tu vei fi flăcăit
el/ea va fi flăcăit
noi vom fi flăcăit
voi veți fi flăcăit
ei/ele vor fi flăcăit

Verbele anterioare: a fisiona, a fisura, a fitili, a fitui, a fixa

Verbele următoare: a flagela, a flămânzi, a flamba, a flana, a flanca

Verbe aleatorii: a ciocoi, a șăngări, a sfredeli, a suvoalbe, a suvoalbe