a făuri conjugare; conjugare online pentru verbul "a făuri" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a făuri" în limba română (dex)

Infinitiv
făuri
Infinitiv Lung
făurire
Participiu
făurit
Gerunziu
făurind
Imperativ persoana a doua
singular făurește
plural făuriți
Prezent
eu făuresc
tu făurești
el/ea făurește
noi făurim
voi făuriți
ei/ele făuresc
Conjunctiv Prezent
eu (să) făuresc
tu (să) făurești
el/ea (să) făurească
noi (să) făurim
voi (să) făuriți
ei/ele (să) făurească
Imperfect
eu făuream
tu făureai
el/ea făurea
noi făuream
voi făureați
ei/ele făureau
Perfect Simplu
eu făurii
tu făuriși
el/ea făuri
noi făurirăm
voi făurirăți
ei/ele făuriră
Mai Mult Ca Perfectul
eu făurisem
tu făuriseși
el/ea făurise
noi făuriserăm
voi făuriserăți
ei/ele făuriseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi făurit
tu să fi făurit
el/ea să fi făurit
noi să fi făurit
voi să fi făurit
ei/ele să fi făurit
Condițional Prezent
eu aș făuri
tu ai făuri
el/ea ar făuri
noi am făuri
voi ați făuri
ei/ele ar făuri
Condițional Perfect
eu aș fi făurit
tu ai fi făurit
el/ea ar fi făurit
noi am fi făurit
voi ați fi făurit
ei/ele ar fi făurit
Perfectul Compus
eu am făurit
tu ai făurit
el/ea a făurit
noi am făurit
voi ați făurit
ei/ele au făurit
Viitor
eu voi făuri
tu vei făuri
el/ea va făuri
noi vom făuri
voi veți făuri
ei/ele vor făuri
Viitor Anterior
eu voi fi făurit
tu vei fi făurit
el/ea va fi făurit
noi vom fi făurit
voi veți fi făurit
ei/ele vor fi făurit

Verbele anterioare: a fățări, a fățărnici, a fațeta, a fățui, a faulta

Verbele următoare: a favora, a favoriza, a faxa, a febricita, a feciori

Verbe aleatorii: a fusila, a hăltăcări, a necurăți, a țăndări, a teleecraniza