a făta conjugare; conjugare online pentru verbul "a făta" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a făta" în limba română (dex)

Infinitiv
făta
Infinitiv Lung
fătare
Participiu
fătat
Gerunziu
fătând
Imperativ persoana a doua
-
-
Prezent
-
-
el/ea fată
-
-
ei/ele fată
Conjunctiv Prezent
-
-
el/ea (să) fete
-
-
ei/ele (să) fete
Imperfect
-
-
el/ea făta
-
-
ei/ele fătau
Perfect Simplu
-
-
el/ea fătă
-
-
ei/ele fătară
Mai Mult Ca Perfectul
-
-
el/ea fătase
-
-
ei/ele fătaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi fătat
tu să fi fătat
el/ea să fi fătat
noi să fi fătat
voi să fi fătat
ei/ele să fi fătat
Condițional Prezent
eu aș făta
tu ai făta
el/ea ar făta
noi am făta
voi ați făta
ei/ele ar făta
Condițional Perfect
eu aș fi fătat
tu ai fi fătat
el/ea ar fi fătat
noi am fi fătat
voi ați fi fătat
ei/ele ar fi fătat
Perfectul Compus
eu am fătat
tu ai fătat
el/ea a fătat
noi am fătat
voi ați fătat
ei/ele au fătat
Viitor
eu voi făta
tu vei făta
el/ea va făta
noi vom făta
voi veți făta
ei/ele vor făta
Viitor Anterior
eu voi fi fătat
tu vei fi fătat
el/ea va fi fătat
noi vom fi fătat
voi veți fi fătat
ei/ele vor fi fătat

Verbele anterioare: a fâșii, a fasoli, a fasona, a înocula, a fâstâci

Verbele următoare: a fâțâi, a fățări, a fățărnici, a fațeta, a fățui

Verbe aleatorii: a eroiza, a lăcui, a nitrifica, a readjudeca, a studia