a fățări conjugare; conjugare online pentru verbul "a fățări" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a fățări" în limba română (dex)

Infinitiv
fățări
Infinitiv Lung
fățărire
Participiu
fățărit
Gerunziu
fățărind
Imperativ persoana a doua
singular fățărește
plural fățăriți
Prezent
eu fățăresc
tu fățărești
el/ea fățărește
noi fățărim
voi fățăriți
ei/ele fățăresc
Conjunctiv Prezent
eu (să) fățăresc
tu (să) fățărești
el/ea (să) fățărească
noi (să) fățărim
voi (să) fățăriți
ei/ele (să) fățărească
Imperfect
eu fățăream
tu fățăreai
el/ea fățărea
noi fățăream
voi fățăreați
ei/ele fățăreau
Perfect Simplu
eu fățării
tu fățăriși
el/ea fățări
noi fățărirăm
voi fățărirăți
ei/ele fățăriră
Mai Mult Ca Perfectul
eu fățărisem
tu fățăriseși
el/ea fățărise
noi fățăriserăm
voi fățăriserăți
ei/ele fățăriseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi fățărit
tu să fi fățărit
el/ea să fi fățărit
noi să fi fățărit
voi să fi fățărit
ei/ele să fi fățărit
Condițional Prezent
eu aș fățări
tu ai fățări
el/ea ar fățări
noi am fățări
voi ați fățări
ei/ele ar fățări
Condițional Perfect
eu aș fi fățărit
tu ai fi fățărit
el/ea ar fi fățărit
noi am fi fățărit
voi ați fi fățărit
ei/ele ar fi fățărit
Perfectul Compus
eu am fățărit
tu ai fățărit
el/ea a fățărit
noi am fățărit
voi ați fățărit
ei/ele au fățărit
Viitor
eu voi fățări
tu vei fățări
el/ea va fățări
noi vom fățări
voi veți fățări
ei/ele vor fățări
Viitor Anterior
eu voi fi fățărit
tu vei fi fățărit
el/ea va fi fățărit
noi vom fi fățărit
voi veți fi fățărit
ei/ele vor fi fățărit

Verbele anterioare: a fasona, a înocula, a fâstâci, a fâștica, a făta

Verbele următoare: a fățărnici, a fațeta, a fățui, a faulta, a făuri

Verbe aleatorii: a bruna, a fisiona, a mreji, a satura, a reconstrui