a fârfăli conjugare; conjugare online pentru verbul "a fârfăli" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a fârfăli" în limba română (dex)

Infinitiv
fârfăli
Infinitiv Lung
fârfălire
Participiu
fârfălit
Gerunziu
fârfălind
Imperativ persoana a doua
singular fârfălește
plural fârfăliți
Prezent
eu fârfălesc
tu fârfălești
el/ea fârfălește
noi fârfălim
voi fârfăliți
ei/ele fârfălesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) fârfălesc
tu (să) fârfălești
el/ea (să) fârfălească
noi (să) fârfălim
voi (să) fârfăliți
ei/ele (să) fârfălească
Imperfect
eu fârfăleam
tu fârfăleai
el/ea fârfălea
noi fârfăleam
voi fârfăleați
ei/ele fârfăleau
Perfect Simplu
eu fârfălii
tu fârfăliși
el/ea fârfăli
noi fârfălirăm
voi fârfălirăți
ei/ele fârfăliră
Mai Mult Ca Perfectul
eu fârfălisem
tu fârfăliseși
el/ea fârfălise
noi fârfăliserăm
voi fârfăliserăți
ei/ele fârfăliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi fârfălit
tu să fi fârfălit
el/ea să fi fârfălit
noi să fi fârfălit
voi să fi fârfălit
ei/ele să fi fârfălit
Condițional Prezent
eu aș fârfăli
tu ai fârfăli
el/ea ar fârfăli
noi am fârfăli
voi ați fârfăli
ei/ele ar fârfăli
Condițional Perfect
eu aș fi fârfălit
tu ai fi fârfălit
el/ea ar fi fârfălit
noi am fi fârfălit
voi ați fi fârfălit
ei/ele ar fi fârfălit
Perfectul Compus
eu am fârfălit
tu ai fârfălit
el/ea a fârfălit
noi am fârfălit
voi ați fârfălit
ei/ele au fârfălit
Viitor
eu voi fârfăli
tu vei fârfăli
el/ea va fârfăli
noi vom fârfăli
voi veți fârfăli
ei/ele vor fârfăli
Viitor Anterior
eu voi fi fârfălit
tu vei fi fârfălit
el/ea va fi fârfălit
noi vom fi fârfălit
voi veți fi fârfălit
ei/ele vor fi fârfălit

Verbele anterioare: a făptui, a fărălegi, a fărâma, a fărâmița, a farda

Verbele următoare: a fărma, a fărmăca, a fârnâi, a farta, a fărtălui

Verbe aleatorii: a bili, a descinge, a rafina, a sărcui, a schercăni