a fâțâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a fâțâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a fâțâi" în limba română (dex)

Infinitiv
fâțâi
Infinitiv Lung
fâțâire
Participiu
fâțâit
Gerunziu
fâțâind
Imperativ persoana a doua
singular fâțâie
plural fâțâiți
Prezent
eu fâțâi
tu fâțâi
el/ea fâțâie
noi fâțâim
voi fâțâiți
ei/ele fâțâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) fâțâi
tu (să) fâțâi
el/ea (să) fâțâie
noi (să) fâțâim
voi (să) fâțâiți
ei/ele (să) fâțâie
Imperfect
eu fâțâiam
tu fâțâiai
el/ea fâțâia
noi fâțâiam
voi fâțâiați
ei/ele fâțâiau
Perfect Simplu
eu fâțâii
tu fâțâiși
el/ea fâțâi
noi fâțâirăm
voi fâțâirăți
ei/ele fâțâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu fâțâisem
tu fâțâiseși
el/ea fâțâise
noi fâțâiserăm
voi fâțâiserăți
ei/ele fâțâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi fâțâit
tu să fi fâțâit
el/ea să fi fâțâit
noi să fi fâțâit
voi să fi fâțâit
ei/ele să fi fâțâit
Condițional Prezent
eu aș fâțâi
tu ai fâțâi
el/ea ar fâțâi
noi am fâțâi
voi ați fâțâi
ei/ele ar fâțâi
Condițional Perfect
eu aș fi fâțâit
tu ai fi fâțâit
el/ea ar fi fâțâit
noi am fi fâțâit
voi ați fi fâțâit
ei/ele ar fi fâțâit
Perfectul Compus
eu am fâțâit
tu ai fâțâit
el/ea a fâțâit
noi am fâțâit
voi ați fâțâit
ei/ele au fâțâit
Viitor
eu voi fâțâi
tu vei fâțâi
el/ea va fâțâi
noi vom fâțâi
voi veți fâțâi
ei/ele vor fâțâi
Viitor Anterior
eu voi fi fâțâit
tu vei fi fâțâit
el/ea va fi fâțâit
noi vom fi fâțâit
voi veți fi fâțâit
ei/ele vor fi fâțâit

Verbele anterioare: a fasoli, a fasona, a înocula, a fâstâci, a fâștica

Verbele următoare: a fățări, a fățărnici, a fațeta, a fățui, a faulta

Verbe aleatorii: a buși, a cipcii, a grifona, a supăra, a urma