a fâștica conjugare; conjugare online pentru verbul "a fâștica" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a fâștica" în limba română (dex)

Infinitiv
fâștica
Infinitiv Lung
fâșticare
Participiu
fâșticat
Gerunziu
fâșticând
Imperativ persoana a doua
singular fâștică
plural fâșticați
Prezent
eu fâștic
tu fâștici
el/ea fâștică
noi fâșticăm
voi fâșticați
ei/ele fâștică
Conjunctiv Prezent
eu (să) fâștic
tu (să) fâștici
el/ea (să) fâștice
noi (să) fâșticăm
voi (să) fâșticați
ei/ele (să) fâștice
Imperfect
eu fâșticam
tu fâșticai
el/ea fâștica
noi fâșticam
voi fâșticați
ei/ele fâșticau
Perfect Simplu
eu fâșticai
tu fâșticași
el/ea fâștică
noi fâșticarăm
voi fâșticarăți
ei/ele fâșticară
Mai Mult Ca Perfectul
eu fâșticasem
tu fâșticaseși
el/ea fâșticase
noi fâșticaserăm
voi fâșticaserăți
ei/ele fâșticaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi fâșticat
tu să fi fâșticat
el/ea să fi fâșticat
noi să fi fâșticat
voi să fi fâșticat
ei/ele să fi fâșticat
Condițional Prezent
eu aș fâștica
tu ai fâștica
el/ea ar fâștica
noi am fâștica
voi ați fâștica
ei/ele ar fâștica
Condițional Perfect
eu aș fi fâșticat
tu ai fi fâșticat
el/ea ar fi fâșticat
noi am fi fâșticat
voi ați fi fâșticat
ei/ele ar fi fâșticat
Perfectul Compus
eu am fâșticat
tu ai fâșticat
el/ea a fâșticat
noi am fâșticat
voi ați fâșticat
ei/ele au fâșticat
Viitor
eu voi fâștica
tu vei fâștica
el/ea va fâștica
noi vom fâștica
voi veți fâștica
ei/ele vor fâștica
Viitor Anterior
eu voi fi fâșticat
tu vei fi fâșticat
el/ea va fi fâșticat
noi vom fi fâșticat
voi veți fi fâșticat
ei/ele vor fi fâșticat

Verbele anterioare: a fasciza, a fâșii, a fasoli, a fasona, a înocula

Verbele următoare: a făta, a fâțâi, a fățări, a fățărnici, a fațeta

Verbe aleatorii: a capota, a desuci, a paradi, a relegaliza, a târcăvi