a dorovăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a dorovăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a dorovăi" în limba română (dex)

Infinitiv
dorovăi
Infinitiv Lung
dorovăire
Participiu
dorovăit
Gerunziu
dorovăind
Imperativ persoana a doua
singular dorovăiește
plural dorovăiți
Prezent
eu dorovăiesc
tu dorovăiești
el/ea dorovăiește
noi dorovăim
voi dorovăiți
ei/ele dorovăiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) dorovăiesc
tu (să) dorovăiești
el/ea (să) dorovăiască
noi (să) dorovăim
voi (să) dorovăiți
ei/ele (să) dorovăiască
Imperfect
eu dorovăiam
tu dorovăiai
el/ea dorovăia
noi dorovăiam
voi dorovăiați
ei/ele dorovăiau
Perfect Simplu
eu dorovăii
tu dorovăiși
el/ea dorovăi
noi dorovăirăm
voi dorovăirăți
ei/ele dorovăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu dorovăisem
tu dorovăiseși
el/ea dorovăise
noi dorovăiserăm
voi dorovăiserăți
ei/ele dorovăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi dorovăit
tu să fi dorovăit
el/ea să fi dorovăit
noi să fi dorovăit
voi să fi dorovăit
ei/ele să fi dorovăit
Condițional Prezent
eu aș dorovăi
tu ai dorovăi
el/ea ar dorovăi
noi am dorovăi
voi ați dorovăi
ei/ele ar dorovăi
Condițional Perfect
eu aș fi dorovăit
tu ai fi dorovăit
el/ea ar fi dorovăit
noi am fi dorovăit
voi ați fi dorovăit
ei/ele ar fi dorovăit
Perfectul Compus
eu am dorovăit
tu ai dorovăit
el/ea a dorovăit
noi am dorovăit
voi ați dorovăit
ei/ele au dorovăit
Viitor
eu voi dorovăi
tu vei dorovăi
el/ea va dorovăi
noi vom dorovăi
voi veți dorovăi
ei/ele vor dorovăi
Viitor Anterior
eu voi fi dorovăit
tu vei fi dorovăit
el/ea va fi dorovăit
noi vom fi dorovăit
voi veți fi dorovăit
ei/ele vor fi dorovăit

Verbele anterioare: a dopa, a dori, a dorlota, a dormi, a dormita

Verbele următoare: a dosădi, a dosi, a dospi, a dostoi, a dota

Verbe aleatorii: a cădea, a mustăci, a primitiviza, a știftui, a sucăli