a deznămoli conjugare; conjugare online pentru verbul "a deznămoli" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a deznămoli" în limba română (dex)

Infinitiv
deznămoli
Infinitiv Lung
deznămolire
Participiu
deznămolit
Gerunziu
deznămolind
Imperativ persoana a doua
singular deznămolește
plural deznămoliți
Prezent
eu deznămolesc
tu deznămolești
el/ea deznămolește
noi deznămolim
voi deznămoliți
ei/ele deznămolesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) deznămolesc
tu (să) deznămolești
el/ea (să) deznămolească
noi (să) deznămolim
voi (să) deznămoliți
ei/ele (să) deznămolească
Imperfect
eu deznămoleam
tu deznămoleai
el/ea deznămolea
noi deznămoleam
voi deznămoleați
ei/ele deznămoleau
Perfect Simplu
eu deznămolii
tu deznămoliși
el/ea deznămoli
noi deznămolirăm
voi deznămolirăți
ei/ele deznămoliră
Mai Mult Ca Perfectul
eu deznămolisem
tu deznămoliseși
el/ea deznămolise
noi deznămoliserăm
voi deznămoliserăți
ei/ele deznămoliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi deznămolit
tu să fi deznămolit
el/ea să fi deznămolit
noi să fi deznămolit
voi să fi deznămolit
ei/ele să fi deznămolit
Condițional Prezent
eu aș deznămoli
tu ai deznămoli
el/ea ar deznămoli
noi am deznămoli
voi ați deznămoli
ei/ele ar deznămoli
Condițional Perfect
eu aș fi deznămolit
tu ai fi deznămolit
el/ea ar fi deznămolit
noi am fi deznămolit
voi ați fi deznămolit
ei/ele ar fi deznămolit
Perfectul Compus
eu am deznămolit
tu ai deznămolit
el/ea a deznămolit
noi am deznămolit
voi ați deznămolit
ei/ele au deznămolit
Viitor
eu voi deznămoli
tu vei deznămoli
el/ea va deznămoli
noi vom deznămoli
voi veți deznămoli
ei/ele vor deznămoli
Viitor Anterior
eu voi fi deznămolit
tu vei fi deznămolit
el/ea va fi deznămolit
noi vom fi deznămolit
voi veți fi deznămolit
ei/ele vor fi deznămolit

Verbele anterioare: a dezmiriști, a dezmormânta, a dezmorți, a dezmoșteni, a horî

Verbele următoare: a deznaționaliza, a deznisipa, a deznoda, a deznora, a dezobiectiviza

Verbe aleatorii: a decerne, a lăți, a partaja, a splita, a venera