a bărăta conjugare; conjugare online pentru verbul "a bărăta" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a bărăta" în limba română (dex)

Infinitiv
bărăta
Infinitiv Lung
bărătare
Participiu
bărătat
Gerunziu
bărătând
Imperativ persoana a doua
singular bărată
plural bărătați
Prezent
eu bărăt
tu bărăți
el/ea bărată
noi bărătăm
voi bărătați
ei/ele bărată
Conjunctiv Prezent
eu (să) bărăt
tu (să) bărăți
el/ea (să) bărate
noi (să) bărătăm
voi (să) bărătați
ei/ele (să) bărate
Imperfect
eu bărătam
tu bărătai
el/ea bărăta
noi bărătam
voi bărătați
ei/ele bărătau
Perfect Simplu
eu bărătai
tu bărătași
el/ea bărătă
noi bărătarăm
voi bărătarăți
ei/ele bărătară
Mai Mult Ca Perfectul
eu bărătasem
tu bărătaseși
el/ea bărătase
noi bărătaserăm
voi bărătaserăți
ei/ele bărătaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi bărătat
tu să fi bărătat
el/ea să fi bărătat
noi să fi bărătat
voi să fi bărătat
ei/ele să fi bărătat
Condițional Prezent
eu aș bărăta
tu ai bărăta
el/ea ar bărăta
noi am bărăta
voi ați bărăta
ei/ele ar bărăta
Condițional Perfect
eu aș fi bărătat
tu ai fi bărătat
el/ea ar fi bărătat
noi am fi bărătat
voi ați fi bărătat
ei/ele ar fi bărătat
Perfectul Compus
eu am bărătat
tu ai bărătat
el/ea a bărătat
noi am bărătat
voi ați bărătat
ei/ele au bărătat
Viitor
eu voi bărăta
tu vei bărăta
el/ea va bărăta
noi vom bărăta
voi veți bărăta
ei/ele vor bărăta
Viitor Anterior
eu voi fi bărătat
tu vei fi bărătat
el/ea va fi bărătat
noi vom fi bărătat
voi veți fi bărătat
ei/ele vor fi bărătat

Verbele anterioare: a bara, a bărăbări, a bârâi, a bârâi, a barăngi

Verbele următoare: a bărătui, a barbariza, a bărbieri, a barbota, a bârcâi

Verbe aleatorii: a amăgi, a calfata, a nutri, a periferiza, a rejuca