a bălsămi conjugare; conjugare online pentru verbul "a bălsămi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a bălsămi" în limba română (dex)

Infinitiv
bălsămi
Infinitiv Lung
bălsămire
Participiu
bălsămit
Gerunziu
bălsămind
Imperativ persoana a doua
singular bălsămește
plural bălsămiți
Prezent
eu bălsămesc
tu bălsămești
el/ea bălsămește
noi bălsămim
voi bălsămiți
ei/ele bălsămesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) bălsămesc
tu (să) bălsămești
el/ea (să) bălsămească
noi (să) bălsămim
voi (să) bălsămiți
ei/ele (să) bălsămească
Imperfect
eu bălsămeam
tu bălsămeai
el/ea bălsămea
noi bălsămeam
voi bălsămeați
ei/ele bălsămeau
Perfect Simplu
eu bălsămii
tu bălsămiși
el/ea bălsămi
noi bălsămirăm
voi bălsămirăți
ei/ele bălsămiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu bălsămisem
tu bălsămiseși
el/ea bălsămise
noi bălsămiserăm
voi bălsămiserăți
ei/ele bălsămiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi bălsămit
tu să fi bălsămit
el/ea să fi bălsămit
noi să fi bălsămit
voi să fi bălsămit
ei/ele să fi bălsămit
Condițional Prezent
eu aș bălsămi
tu ai bălsămi
el/ea ar bălsămi
noi am bălsămi
voi ați bălsămi
ei/ele ar bălsămi
Condițional Perfect
eu aș fi bălsămit
tu ai fi bălsămit
el/ea ar fi bălsămit
noi am fi bălsămit
voi ați fi bălsămit
ei/ele ar fi bălsămit
Perfectul Compus
eu am bălsămit
tu ai bălsămit
el/ea a bălsămit
noi am bălsămit
voi ați bălsămit
ei/ele au bălsămit
Viitor
eu voi bălsămi
tu vei bălsămi
el/ea va bălsămi
noi vom bălsămi
voi veți bălsămi
ei/ele vor bălsămi
Viitor Anterior
eu voi fi bălsămit
tu vei fi bălsămit
el/ea va fi bălsămit
noi vom fi bălsămit
voi veți fi bălsămit
ei/ele vor fi bălsămit

Verbele anterioare: a bălmoji, a balona, a băloși, a balota, a bălsăma

Verbele următoare: a bâltâcâi, a băltăci, a bălti, a banaliza, a calca

Verbe aleatorii: a memora, a primini, a radiotelegrafia, a rusifica, a trăncăni