a bălmoji conjugare; conjugare online pentru verbul "a bălmoji" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a bălmoji" în limba română (dex)

Infinitiv
bălmoji
Infinitiv Lung
bălmojire
Participiu
bălmojit
Gerunziu
bălmojind
Imperativ persoana a doua
singular bălmojește
plural bălmojiți
Prezent
eu bălmojesc
tu bălmojești
el/ea bălmojește
noi bălmojim
voi bălmojiți
ei/ele bălmojesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) bălmojesc
tu (să) bălmojești
el/ea (să) bălmojească
noi (să) bălmojim
voi (să) bălmojiți
ei/ele (să) bălmojească
Imperfect
eu bălmojeam
tu bălmojeai
el/ea bălmojea
noi bălmojeam
voi bălmojeați
ei/ele bălmojeau
Perfect Simplu
eu bălmojii
tu bălmojiși
el/ea bălmoji
noi bălmojirăm
voi bălmojirăți
ei/ele bălmojiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu bălmojisem
tu bălmojiseși
el/ea bălmojise
noi bălmojiserăm
voi bălmojiserăți
ei/ele bălmojiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi bălmojit
tu să fi bălmojit
el/ea să fi bălmojit
noi să fi bălmojit
voi să fi bălmojit
ei/ele să fi bălmojit
Condițional Prezent
eu aș bălmoji
tu ai bălmoji
el/ea ar bălmoji
noi am bălmoji
voi ați bălmoji
ei/ele ar bălmoji
Condițional Perfect
eu aș fi bălmojit
tu ai fi bălmojit
el/ea ar fi bălmojit
noi am fi bălmojit
voi ați fi bălmojit
ei/ele ar fi bălmojit
Perfectul Compus
eu am bălmojit
tu ai bălmojit
el/ea a bălmojit
noi am bălmojit
voi ați bălmojit
ei/ele au bălmojit
Viitor
eu voi bălmoji
tu vei bălmoji
el/ea va bălmoji
noi vom bălmoji
voi veți bălmoji
ei/ele vor bălmoji
Viitor Anterior
eu voi fi bălmojit
tu vei fi bălmojit
el/ea va fi bălmojit
noi vom fi bălmojit
voi veți fi bălmojit
ei/ele vor fi bălmojit

Verbele anterioare: a băli, a băliga, a băligăra, a baliza, a bălmăji

Verbele următoare: a balona, a băloși, a balota, a bălsăma, a bălsămi

Verbe aleatorii: a clasiciza, a explanta, a înnăbuși, a litografia, a mistifica