a bășcăli conjugare; conjugare online pentru verbul "a bășcăli" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a bășcăli" în limba română (dex)

Infinitiv
bășcăli
Infinitiv Lung
bășcălire
Participiu
bășcălit
Gerunziu
bășcălind
Imperativ persoana a doua
singular bășcălește
plural bășcăliți
Prezent
eu bășcălesc
tu bășcălești
el/ea bășcălește
noi bășcălim
voi bășcăliți
ei/ele bășcălesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) bășcălesc
tu (să) bășcălești
el/ea (să) bășcălească
noi (să) bășcălim
voi (să) bășcăliți
ei/ele (să) bășcălească
Imperfect
eu bășcăleam
tu bășcăleai
el/ea bășcălea
noi bășcăleam
voi bășcăleați
ei/ele bășcăleau
Perfect Simplu
eu bășcălii
tu bășcăliși
el/ea bășcăli
noi bășcălirăm
voi bășcălirăți
ei/ele bășcăliră
Mai Mult Ca Perfectul
eu bășcălisem
tu bășcăliseși
el/ea bășcălise
noi bășcăliserăm
voi bășcăliserăți
ei/ele bășcăliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi bășcălit
tu să fi bășcălit
el/ea să fi bășcălit
noi să fi bășcălit
voi să fi bășcălit
ei/ele să fi bășcălit
Condițional Prezent
eu aș bășcăli
tu ai bășcăli
el/ea ar bășcăli
noi am bășcăli
voi ați bășcăli
ei/ele ar bășcăli
Condițional Perfect
eu aș fi bășcălit
tu ai fi bășcălit
el/ea ar fi bășcălit
noi am fi bășcălit
voi ați fi bășcălit
ei/ele ar fi bășcălit
Perfectul Compus
eu am bășcălit
tu ai bășcălit
el/ea a bășcălit
noi am bășcălit
voi ați bășcălit
ei/ele au bășcălit
Viitor
eu voi bășcăli
tu vei bășcăli
el/ea va bășcăli
noi vom bășcăli
voi veți bășcăli
ei/ele vor bășcăli
Viitor Anterior
eu voi fi bășcălit
tu vei fi bășcălit
el/ea va fi bășcălit
noi vom fi bășcălit
voi veți fi bășcălit
ei/ele vor fi bășcălit

Verbele anterioare: a bârnui, a barochiza, a bârzoia, a bârzului, a băsădi

Verbele următoare: a bășcăli, a bășcălui, a bascula, a bășica, a băsni

Verbe aleatorii: a chihăi, a coroda, a dezinhiba, a înrăma, a silnici