a bârâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a bârâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a bârâi" în limba română (dex)

Infinitiv
bârâi
Infinitiv Lung
bârâire
Participiu
bârâit
Gerunziu
bârâind
Imperativ persoana a doua
singular bârâie
plural bârâiți
Prezent
eu bârâi
tu bârâi
el/ea bârâie
noi bârâim
voi bârâiți
ei/ele bârâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) bârâi
tu (să) bârâi
el/ea (să) bârâie
noi (să) bârâim
voi (să) bârâiți
ei/ele (să) bârâie
Imperfect
eu bârâiam
tu bârâiai
el/ea bârâia
noi bârâiam
voi bârâiați
ei/ele bârâiau
Perfect Simplu
eu bârâii
tu bârâiși
el/ea bârâi
noi bârâirăm
voi bârâirăți
ei/ele bârâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu bârâisem
tu bârâiseși
el/ea bârâise
noi bârâiserăm
voi bârâiserăți
ei/ele bârâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi bârâit
tu să fi bârâit
el/ea să fi bârâit
noi să fi bârâit
voi să fi bârâit
ei/ele să fi bârâit
Condițional Prezent
eu aș bârâi
tu ai bârâi
el/ea ar bârâi
noi am bârâi
voi ați bârâi
ei/ele ar bârâi
Condițional Perfect
eu aș fi bârâit
tu ai fi bârâit
el/ea ar fi bârâit
noi am fi bârâit
voi ați fi bârâit
ei/ele ar fi bârâit
Perfectul Compus
eu am bârâit
tu ai bârâit
el/ea a bârâit
noi am bârâit
voi ați bârâit
ei/ele au bârâit
Viitor
eu voi bârâi
tu vei bârâi
el/ea va bârâi
noi vom bârâi
voi veți bârâi
ei/ele vor bârâi
Viitor Anterior
eu voi fi bârâit
tu vei fi bârâit
el/ea va fi bârâit
noi vom fi bârâit
voi veți fi bârâit
ei/ele vor fi bârâit

Verbele anterioare: a bântui, a bantustaniza, a bănui, a bara, a bărăbări

Verbele următoare: a barăngi, a bărăni, a bărăta, a bărătui, a barbariza

Verbe aleatorii: a automistifica, a înmiasma, a mocoși, a sfârcâi, a smâci