a bâigui conjugare; conjugare online pentru verbul "a bâigui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a bâigui" în limba română (dex)

Infinitiv
bâigui
Infinitiv Lung
bâiguire
Participiu
bâiguit
Gerunziu
bâiguind
Imperativ persoana a doua
singular bâiguie
plural bâiguiți
Prezent
eu bâigui
tu bâigui
el/ea bâiguie
noi bâiguim
voi bâiguiți
ei/ele bâiguie
Conjunctiv Prezent
eu (să) bâigui
tu (să) bâigui
el/ea (să) bâiguie
noi (să) bâiguim
voi (să) bâiguiți
ei/ele (să) bâiguie
Imperfect
eu bâiguiam
tu bâiguiai
el/ea bâiguia
noi bâiguiam
voi bâiguiați
ei/ele bâiguiau
Perfect Simplu
eu bâiguii
tu bâiguiși
el/ea bâigui
noi bâiguirăm
voi bâiguirăți
ei/ele bâiguiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu bâiguisem
tu bâiguiseși
el/ea bâiguise
noi bâiguiserăm
voi bâiguiserăți
ei/ele bâiguiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi bâiguit
tu să fi bâiguit
el/ea să fi bâiguit
noi să fi bâiguit
voi să fi bâiguit
ei/ele să fi bâiguit
Condițional Prezent
eu aș bâigui
tu ai bâigui
el/ea ar bâigui
noi am bâigui
voi ați bâigui
ei/ele ar bâigui
Condițional Perfect
eu aș fi bâiguit
tu ai fi bâiguit
el/ea ar fi bâiguit
noi am fi bâiguit
voi ați fi bâiguit
ei/ele ar fi bâiguit
Perfectul Compus
eu am bâiguit
tu ai bâiguit
el/ea a bâiguit
noi am bâiguit
voi ați bâiguit
ei/ele au bâiguit
Viitor
eu voi bâigui
tu vei bâigui
el/ea va bâigui
noi vom bâigui
voi veți bâigui
ei/ele vor bâigui
Viitor Anterior
eu voi fi bâiguit
tu vei fi bâiguit
el/ea va fi bâiguit
noi vom fi bâiguit
voi veți fi bâiguit
ei/ele vor fi bâiguit

Verbele anterioare: a bâhli, a băhni, a băi, a băia, a băieți

Verbele următoare: a băilui, a băițui, a bâjbâi, a băjenări, a băjeni

Verbe aleatorii: a cina, a dezamorsa, a inflama, a seduce, a venina