a atăgârța conjugare; conjugare online pentru verbul "a atăgârța" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a atăgârța" în limba română (dex)

Infinitiv
atăgârța
Infinitiv Lung
atăgârțare
Participiu
atăgârțat
Gerunziu
atăgârțând
Imperativ persoana a doua
singular atăgârțează
plural atăgârțați
Prezent
eu atăgârțez
tu atăgârțezi
el/ea atăgârțează
noi atăgârțăm
voi atăgârțați
ei/ele atăgârțează
Conjunctiv Prezent
eu (să) atăgârțez
tu (să) atăgârțezi
el/ea (să) atăgârțeze
noi (să) atăgârțăm
voi (să) atăgârțați
ei/ele (să) atăgârțeze
Imperfect
eu atăgârțam
tu atăgârțai
el/ea atăgârța
noi atăgârțam
voi atăgârțați
ei/ele atăgârțau
Perfect Simplu
eu atăgârțai
tu atăgârțași
el/ea atăgârță
noi atăgârțarăm
voi atăgârțarăți
ei/ele atăgârțară
Mai Mult Ca Perfectul
eu atăgârțasem
tu atăgârțaseși
el/ea atăgârțase
noi atăgârțaserăm
voi atăgârțaserăți
ei/ele atăgârțaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi atăgârțat
tu să fi atăgârțat
el/ea să fi atăgârțat
noi să fi atăgârțat
voi să fi atăgârțat
ei/ele să fi atăgârțat
Condițional Prezent
eu aș atăgârța
tu ai atăgârța
el/ea ar atăgârța
noi am atăgârța
voi ați atăgârța
ei/ele ar atăgârța
Condițional Perfect
eu aș fi atăgârțat
tu ai fi atăgârțat
el/ea ar fi atăgârțat
noi am fi atăgârțat
voi ați fi atăgârțat
ei/ele ar fi atăgârțat
Perfectul Compus
eu am atăgârțat
tu ai atăgârțat
el/ea a atăgârțat
noi am atăgârțat
voi ați atăgârțat
ei/ele au atăgârțat
Viitor
eu voi atăgârța
tu vei atăgârța
el/ea va atăgârța
noi vom atăgârța
voi veți atăgârța
ei/ele vor atăgârța
Viitor Anterior
eu voi fi atăgârțat
tu vei fi atăgârțat
el/ea va fi atăgârțat
noi vom fi atăgârțat
voi veți fi atăgârțat
ei/ele vor fi atăgârțat

Verbele anterioare: a asuda, a asuma, a asupri, a asurzi, a ataca

Verbele următoare: a atârdisi, a atârna, a atașa, a ațâța, a ateia

Verbe aleatorii: a demonta, a dihoca, a învoința, a milcoși, a vuieta