a țuhăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a țuhăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a țuhăi" în limba română (dex)

Infinitiv
țuhăi
Infinitiv Lung
țuhăire
Participiu
țuhăit
Gerunziu
țuhăind
Imperativ persoana a doua
singular țuhăiește
plural țuhăiți
Prezent
eu țuhăiesc
tu țuhăiești
el/ea țuhăiește
noi țuhăim
voi țuhăiți
ei/ele țuhăiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) țuhăiesc
tu (să) țuhăiești
el/ea (să) țuhăiască
noi (să) țuhăim
voi (să) țuhăiți
ei/ele (să) țuhăiască
Imperfect
eu țuhăiam
tu țuhăiai
el/ea țuhăia
noi țuhăiam
voi țuhăiați
ei/ele țuhăiau
Perfect Simplu
eu țuhăii
tu țuhăiși
el/ea țuhăi
noi țuhăirăm
voi țuhăirăți
ei/ele țuhăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu țuhăisem
tu țuhăiseși
el/ea țuhăise
noi țuhăiserăm
voi țuhăiserăți
ei/ele țuhăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi țuhăit
tu să fi țuhăit
el/ea să fi țuhăit
noi să fi țuhăit
voi să fi țuhăit
ei/ele să fi țuhăit
Condițional Prezent
eu aș țuhăi
tu ai țuhăi
el/ea ar țuhăi
noi am țuhăi
voi ați țuhăi
ei/ele ar țuhăi
Condițional Perfect
eu aș fi țuhăit
tu ai fi țuhăit
el/ea ar fi țuhăit
noi am fi țuhăit
voi ați fi țuhăit
ei/ele ar fi țuhăit
Perfectul Compus
eu am țuhăit
tu ai țuhăit
el/ea a țuhăit
noi am țuhăit
voi ați țuhăit
ei/ele au țuhăit
Viitor
eu voi țuhăi
tu vei țuhăi
el/ea va țuhăi
noi vom țuhăi
voi veți țuhăi
ei/ele vor țuhăi
Viitor Anterior
eu voi fi țuhăit
tu vei fi țuhăit
el/ea va fi țuhăit
noi vom fi țuhăit
voi veți fi țuhăit
ei/ele vor fi țuhăit

Verbele anterioare: a țucsui, a tudumăni, a tufli, a țugări, a țuguia

Verbele următoare: a tui, a țuicări, a țuicui, a tulbura, a tuli

Verbe aleatorii: a convorbi, a exaspera, a scămoșa, a trincăni, a umeri