a țopârlăni conjugare; conjugare online pentru verbul "a țopârlăni" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a țopârlăni" în limba română (dex)

Infinitiv
țopârlăni
Infinitiv Lung
țopârlănire
Participiu
țopârlănit
Gerunziu
țopârlănind
Imperativ persoana a doua
singular țopârlănește
plural țopârlăniți
Prezent
eu țopârlănesc
tu țopârlănești
el/ea țopârlănește
noi țopârlănim
voi țopârlăniți
ei/ele țopârlănesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) țopârlănesc
tu (să) țopârlănești
el/ea (să) țopârlănească
noi (să) țopârlănim
voi (să) țopârlăniți
ei/ele (să) țopârlănească
Imperfect
eu țopârlăneam
tu țopârlăneai
el/ea țopârlănea
noi țopârlăneam
voi țopârlăneați
ei/ele țopârlăneau
Perfect Simplu
eu țopârlănii
tu țopârlăniși
el/ea țopârlăni
noi țopârlănirăm
voi țopârlănirăți
ei/ele țopârlăniră
Mai Mult Ca Perfectul
eu țopârlănisem
tu țopârlăniseși
el/ea țopârlănise
noi țopârlăniserăm
voi țopârlăniserăți
ei/ele țopârlăniseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi țopârlănit
tu să fi țopârlănit
el/ea să fi țopârlănit
noi să fi țopârlănit
voi să fi țopârlănit
ei/ele să fi țopârlănit
Condițional Prezent
eu aș țopârlăni
tu ai țopârlăni
el/ea ar țopârlăni
noi am țopârlăni
voi ați țopârlăni
ei/ele ar țopârlăni
Condițional Perfect
eu aș fi țopârlănit
tu ai fi țopârlănit
el/ea ar fi țopârlănit
noi am fi țopârlănit
voi ați fi țopârlănit
ei/ele ar fi țopârlănit
Perfectul Compus
eu am țopârlănit
tu ai țopârlănit
el/ea a țopârlănit
noi am țopârlănit
voi ați țopârlănit
ei/ele au țopârlănit
Viitor
eu voi țopârlăni
tu vei țopârlăni
el/ea va țopârlăni
noi vom țopârlăni
voi veți țopârlăni
ei/ele vor țopârlăni
Viitor Anterior
eu voi fi țopârlănit
tu vei fi țopârlănit
el/ea va fi țopârlănit
noi vom fi țopârlănit
voi veți fi țopârlănit
ei/ele vor fi țopârlănit

Verbele anterioare: a tongăni, a tonifia, a tonifica, a tonsura, a țopăi

Verbele următoare: a topi, a topicaliza, a topoti, a topsica, a torcreta

Verbe aleatorii: a compune, a mădulări, a mieuna, a plastica, a sorbăcăi