a țivli conjugare; conjugare online pentru verbul "a țivli" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a țivli" în limba română (dex)

Infinitiv
țivli
Infinitiv Lung
țivlire
Participiu
țivlit
Gerunziu
țivlind
Imperativ persoana a doua
singular țivlește
plural țivliți
Prezent
eu țivlesc
tu țivlești
el/ea țivlește
noi țivlim
voi țivliți
ei/ele țivlesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) țivlesc
tu (să) țivlești
el/ea (să) țivlească
noi (să) țivlim
voi (să) țivliți
ei/ele (să) țivlească
Imperfect
eu țivleam
tu țivleai
el/ea țivlea
noi țivleam
voi țivleați
ei/ele țivleau
Perfect Simplu
eu țivlii
tu țivliși
el/ea țivli
noi țivlirăm
voi țivlirăți
ei/ele țivliră
Mai Mult Ca Perfectul
eu țivlisem
tu țivliseși
el/ea țivlise
noi țivliserăm
voi țivliserăți
ei/ele țivliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi țivlit
tu să fi țivlit
el/ea să fi țivlit
noi să fi țivlit
voi să fi țivlit
ei/ele să fi țivlit
Condițional Prezent
eu aș țivli
tu ai țivli
el/ea ar țivli
noi am țivli
voi ați țivli
ei/ele ar țivli
Condițional Perfect
eu aș fi țivlit
tu ai fi țivlit
el/ea ar fi țivlit
noi am fi țivlit
voi ați fi țivlit
ei/ele ar fi țivlit
Perfectul Compus
eu am țivlit
tu ai țivlit
el/ea a țivlit
noi am țivlit
voi ați țivlit
ei/ele au țivlit
Viitor
eu voi țivli
tu vei țivli
el/ea va țivli
noi vom țivli
voi veți țivli
ei/ele vor țivli
Viitor Anterior
eu voi fi țivlit
tu vei fi țivlit
el/ea va fi țivlit
noi vom fi țivlit
voi veți fi țivlit
ei/ele vor fi țivlit

Verbele anterioare: a titirisi, a titra, a titulariza, a țiui, a țiui

Verbele următoare: a toaleta, a toarce, a toasta, a toca, a țocăi

Verbe aleatorii: a călări, a fi, a hămui, a retroceda, a sămsări