a țăcăni conjugare; conjugare online pentru verbul "a țăcăni" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a țăcăni" în limba română (dex)

Infinitiv
țăcăni
Infinitiv Lung
țăcănire
Participiu
țăcănit
Gerunziu
țăcănind
Imperativ persoana a doua
singular țăcăne
plural țăcăniți
Prezent
eu țăcăn
tu țăcăni
el/ea țăcăne
noi țăcănim
voi țăcăniți
ei/ele țăcăne
Conjunctiv Prezent
eu (să) țăcăn
tu (să) țăcăni
el/ea (să) țăcăne
noi (să) țăcănim
voi (să) țăcăniți
ei/ele (să) țăcăne
Imperfect
eu țăcăneam
tu țăcăneai
el/ea țăcănea
noi țăcăneam
voi țăcăneați
ei/ele țăcăneau
Perfect Simplu
eu țăcănii
tu țăcăniși
el/ea țăcăni
noi țăcănirăm
voi țăcănirăți
ei/ele țăcăniră
Mai Mult Ca Perfectul
eu țăcănisem
tu țăcăniseși
el/ea țăcănise
noi țăcăniserăm
voi țăcăniserăți
ei/ele țăcăniseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi țăcănit
tu să fi țăcănit
el/ea să fi țăcănit
noi să fi țăcănit
voi să fi țăcănit
ei/ele să fi țăcănit
Condițional Prezent
eu aș țăcăni
tu ai țăcăni
el/ea ar țăcăni
noi am țăcăni
voi ați țăcăni
ei/ele ar țăcăni
Condițional Perfect
eu aș fi țăcănit
tu ai fi țăcănit
el/ea ar fi țăcănit
noi am fi țăcănit
voi ați fi țăcănit
ei/ele ar fi țăcănit
Perfectul Compus
eu am țăcănit
tu ai țăcănit
el/ea a țăcănit
noi am țăcănit
voi ați țăcănit
ei/ele au țăcănit
Viitor
eu voi țăcăni
tu vei țăcăni
el/ea va țăcăni
noi vom țăcăni
voi veți țăcăni
ei/ele vor țăcăni
Viitor Anterior
eu voi fi țăcănit
tu vei fi țăcănit
el/ea va fi țăcănit
noi vom fi țăcănit
voi veți fi țăcănit
ei/ele vor fi țăcănit

Verbele anterioare: a tableta, a tăblui, a tabuiza, a tabula, a tăcăi

Verbele următoare: a tăcea, a tachina, a tăciuna, a tacta, a țâfni

Verbe aleatorii: a ambutisa, a despopula, a exorbita, a preursi, a strălumina