a târâi conjugare; conjugare online pentru verbul "a târâi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a târâi" în limba română (dex)

Infinitiv
târâi
Infinitiv Lung
târâire
Participiu
târâit
Gerunziu
târâind
Imperativ persoana a doua
singular târâie
plural târâiți
Prezent
eu târâi
tu târâi
el/ea târâie
noi târâim
voi târâiți
ei/ele târâie
Conjunctiv Prezent
eu (să) târâi
tu (să) târâi
el/ea (să) târâie
noi (să) târâim
voi (să) târâiți
ei/ele (să) târâie
Imperfect
eu târâiam
tu târâiai
el/ea târâia
noi târâiam
voi târâiați
ei/ele târâiau
Perfect Simplu
eu târâii
tu târâiși
el/ea târâi
noi târâirăm
voi târâirăți
ei/ele târâiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu târâisem
tu târâiseși
el/ea târâise
noi târâiserăm
voi târâiserăți
ei/ele târâiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi târâit
tu să fi târâit
el/ea să fi târâit
noi să fi târâit
voi să fi târâit
ei/ele să fi târâit
Condițional Prezent
eu aș târâi
tu ai târâi
el/ea ar târâi
noi am târâi
voi ați târâi
ei/ele ar târâi
Condițional Perfect
eu aș fi târâit
tu ai fi târâit
el/ea ar fi târâit
noi am fi târâit
voi ați fi târâit
ei/ele ar fi târâit
Perfectul Compus
eu am târâit
tu ai târâit
el/ea a târâit
noi am târâit
voi ați târâit
ei/ele au târâit
Viitor
eu voi târâi
tu vei târâi
el/ea va târâi
noi vom târâi
voi veți târâi
ei/ele vor târâi
Viitor Anterior
eu voi fi târâit
tu vei fi târâit
el/ea va fi târâit
noi vom fi târâit
voi veți fi târâit
ei/ele vor fi târâit

Verbele anterioare: a tăpși, a țâpuri, a tărăgăia, a tărăgăna, a tărăgăni

Verbele următoare: a tărâța, a tărbăci, a tărca, a țârcâi, a țârcâi

Verbe aleatorii: a înjgheba, a înjgheba, a mitroși, a purisa, a resabota