a școlări conjugare; conjugare online pentru verbul "a școlări" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a școlări" în limba română (dex)

Infinitiv
școlări
Infinitiv Lung
școlărire
Participiu
școlărit
Gerunziu
școlărind
Imperativ persoana a doua
singular școlărește
plural școlăriți
Prezent
eu școlăresc
tu școlărești
el/ea școlărește
noi școlărim
voi școlăriți
ei/ele școlăresc
Conjunctiv Prezent
eu (să) școlăresc
tu (să) școlărești
el/ea (să) școlărească
noi (să) școlărim
voi (să) școlăriți
ei/ele (să) școlărească
Imperfect
eu școlăream
tu școlăreai
el/ea școlărea
noi școlăream
voi școlăreați
ei/ele școlăreau
Perfect Simplu
eu școlării
tu școlăriși
el/ea școlări
noi școlărirăm
voi școlărirăți
ei/ele școlăriră
Mai Mult Ca Perfectul
eu școlărisem
tu școlăriseși
el/ea școlărise
noi școlăriserăm
voi școlăriserăți
ei/ele școlăriseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi școlărit
tu să fi școlărit
el/ea să fi școlărit
noi să fi școlărit
voi să fi școlărit
ei/ele să fi școlărit
Condițional Prezent
eu aș școlări
tu ai școlări
el/ea ar școlări
noi am școlări
voi ați școlări
ei/ele ar școlări
Condițional Perfect
eu aș fi școlărit
tu ai fi școlărit
el/ea ar fi școlărit
noi am fi școlărit
voi ați fi școlărit
ei/ele ar fi școlărit
Perfectul Compus
eu am școlărit
tu ai școlărit
el/ea a școlărit
noi am școlărit
voi ați școlărit
ei/ele au școlărit
Viitor
eu voi școlări
tu vei școlări
el/ea va școlări
noi vom școlări
voi veți școlări
ei/ele vor școlări
Viitor Anterior
eu voi fi școlărit
tu vei fi școlărit
el/ea va fi școlărit
noi vom fi școlărit
voi veți fi școlărit
ei/ele vor fi școlărit

Verbele anterioare: a scocorî, a scofâlci, a scofăli, a scofârci, a scofeli

Verbele următoare: a școlariza, a școli, a sconta, a scopârci, a scopci

Verbe aleatorii: a anlumina, a înțelepți, a înzeci, a robotiza, a supraînălța