a șăgui conjugare; conjugare online pentru verbul "a șăgui" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a șăgui" în limba română (dex)

Infinitiv
șăgui
Infinitiv Lung
șăguire
Participiu
șăguit
Gerunziu
șăguind
Imperativ persoana a doua
singular șăguiește
plural șăguiți
Prezent
eu șăguiesc
tu șăguiești
el/ea șăguiește
noi șăguim
voi șăguiți
ei/ele șăguiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) șăguiesc
tu (să) șăguiești
el/ea (să) șăguiască
noi (să) șăguim
voi (să) șăguiți
ei/ele (să) șăguiască
Imperfect
eu șăguiam
tu șăguiai
el/ea șăguia
noi șăguiam
voi șăguiați
ei/ele șăguiau
Perfect Simplu
eu șăguii
tu șăguiși
el/ea șăgui
noi șăguirăm
voi șăguirăți
ei/ele șăguiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu șăguisem
tu șăguiseși
el/ea șăguise
noi șăguiserăm
voi șăguiserăți
ei/ele șăguiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi șăguit
tu să fi șăguit
el/ea să fi șăguit
noi să fi șăguit
voi să fi șăguit
ei/ele să fi șăguit
Condițional Prezent
eu aș șăgui
tu ai șăgui
el/ea ar șăgui
noi am șăgui
voi ați șăgui
ei/ele ar șăgui
Condițional Perfect
eu aș fi șăguit
tu ai fi șăguit
el/ea ar fi șăguit
noi am fi șăguit
voi ați fi șăguit
ei/ele ar fi șăguit
Perfectul Compus
eu am șăguit
tu ai șăguit
el/ea a șăguit
noi am șăguit
voi ați șăguit
ei/ele au șăguit
Viitor
eu voi șăgui
tu vei șăgui
el/ea va șăgui
noi vom șăgui
voi veți șăgui
ei/ele vor șăgui
Viitor Anterior
eu voi fi șăguit
tu vei fi șăguit
el/ea va fi șăguit
noi vom fi șăguit
voi veți fi șăguit
ei/ele vor fi șăguit

Verbele anterioare: a șădea, a sădi, a săgeta, a săgni, a șagrina

Verbele următoare: a șaida, a saiggi, a saigi, a șaităli, a sălădui

Verbe aleatorii: a cărnosi, a electroniza, a jura, a motiva, a vălăcăi