a învrăjbi conjugare; conjugare online pentru verbul "a învrăjbi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a învrăjbi" în limba română (dex)

Infinitiv
învrăjbi
Infinitiv Lung
învrăjbire
Participiu
învrăjbit
Gerunziu
învrăjbind
Imperativ persoana a doua
singular învrăjbește
plural învrăjbiți
Prezent
eu învrăjbesc
tu învrăjbești
el/ea învrăjbește
noi învrăjbim
voi învrăjbiți
ei/ele învrăjbesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) învrăjbesc
tu (să) învrăjbești
el/ea (să) învrăjbească
noi (să) învrăjbim
voi (să) învrăjbiți
ei/ele (să) învrăjbească
Imperfect
eu învrăjbeam
tu învrăjbeai
el/ea învrăjbea
noi învrăjbeam
voi învrăjbeați
ei/ele învrăjbeau
Perfect Simplu
eu învrăjbii
tu învrăjbiși
el/ea învrăjbi
noi învrăjbirăm
voi învrăjbirăți
ei/ele învrăjbiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu învrăjbisem
tu învrăjbiseși
el/ea învrăjbise
noi învrăjbiserăm
voi învrăjbiserăți
ei/ele învrăjbiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi învrăjbit
tu să fi învrăjbit
el/ea să fi învrăjbit
noi să fi învrăjbit
voi să fi învrăjbit
ei/ele să fi învrăjbit
Condițional Prezent
eu aș învrăjbi
tu ai învrăjbi
el/ea ar învrăjbi
noi am învrăjbi
voi ați învrăjbi
ei/ele ar învrăjbi
Condițional Perfect
eu aș fi învrăjbit
tu ai fi învrăjbit
el/ea ar fi învrăjbit
noi am fi învrăjbit
voi ați fi învrăjbit
ei/ele ar fi învrăjbit
Perfectul Compus
eu am învrăjbit
tu ai învrăjbit
el/ea a învrăjbit
noi am învrăjbit
voi ați învrăjbit
ei/ele au învrăjbit
Viitor
eu voi învrăjbi
tu vei învrăjbi
el/ea va învrăjbi
noi vom învrăjbi
voi veți învrăjbi
ei/ele vor învrăjbi
Viitor Anterior
eu voi fi învrăjbit
tu vei fi învrăjbit
el/ea va fi învrăjbit
noi vom fi învrăjbit
voi veți fi învrăjbit
ei/ele vor fi învrăjbit

Verbele anterioare: a învoioșa, a învolba, a învolba, a învolbura, a învolbura

Verbele următoare: a învrăjmăși, a învrâsta, a învrednici, a înzăbăla, a înzăpezi

Verbe aleatorii: a danța, a emulsiona, a falsifica, a iniția, a verticaliza