a învoinici conjugare; conjugare online pentru verbul "a învoinici" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a învoinici" în limba română (dex)

Infinitiv
învoinici
Infinitiv Lung
învoinicire
Participiu
învoinicit
Gerunziu
învoinicind
Imperativ persoana a doua
singular învoinicește
plural învoiniciți
Prezent
eu învoinicesc
tu învoinicești
el/ea învoinicește
noi învoinicim
voi învoiniciți
ei/ele învoinicesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) învoinicesc
tu (să) învoinicești
el/ea (să) învoinicească
noi (să) învoinicim
voi (să) învoiniciți
ei/ele (să) învoinicească
Imperfect
eu învoiniceam
tu învoiniceai
el/ea învoinicea
noi învoiniceam
voi învoiniceați
ei/ele învoiniceau
Perfect Simplu
eu învoinicii
tu învoiniciși
el/ea învoinici
noi învoinicirăm
voi învoinicirăți
ei/ele învoiniciră
Mai Mult Ca Perfectul
eu învoinicisem
tu învoiniciseși
el/ea învoinicise
noi învoiniciserăm
voi învoiniciserăți
ei/ele învoiniciseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi învoinicit
tu să fi învoinicit
el/ea să fi învoinicit
noi să fi învoinicit
voi să fi învoinicit
ei/ele să fi învoinicit
Condițional Prezent
eu aș învoinici
tu ai învoinici
el/ea ar învoinici
noi am învoinici
voi ați învoinici
ei/ele ar învoinici
Condițional Perfect
eu aș fi învoinicit
tu ai fi învoinicit
el/ea ar fi învoinicit
noi am fi învoinicit
voi ați fi învoinicit
ei/ele ar fi învoinicit
Perfectul Compus
eu am învoinicit
tu ai învoinicit
el/ea a învoinicit
noi am învoinicit
voi ați învoinicit
ei/ele au învoinicit
Viitor
eu voi învoinici
tu vei învoinici
el/ea va învoinici
noi vom învoinici
voi veți învoinici
ei/ele vor învoinici
Viitor Anterior
eu voi fi învoinicit
tu vei fi învoinicit
el/ea va fi învoinicit
noi vom fi învoinicit
voi veți fi învoinicit
ei/ele vor fi învoinicit

Verbele anterioare: a invita, a învițui, a învoalbe, a învoalbe, a invoca

Verbele următoare: a învolba, a învolba, a învolbura, a învolbura, a învolta

Verbe aleatorii: a ațâța, a bordura, a desfătui, a persuada, a șintări