a învinovăți conjugare; conjugare online pentru verbul "a învinovăți" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a învinovăți" în limba română (dex)

Infinitiv
învinovăți
Infinitiv Lung
învinovățire
Participiu
învinovățit
Gerunziu
învinovățind
Imperativ persoana a doua
singular învinovățește
plural învinovățiți
Prezent
eu învinovățesc
tu învinovățești
el/ea învinovățește
noi învinovățim
voi învinovățiți
ei/ele învinovățesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) învinovățesc
tu (să) învinovățești
el/ea (să) învinovățească
noi (să) învinovățim
voi (să) învinovățiți
ei/ele (să) învinovățească
Imperfect
eu învinovățeam
tu învinovățeai
el/ea învinovățea
noi învinovățeam
voi învinovățeați
ei/ele învinovățeau
Perfect Simplu
eu învinovății
tu învinovățiși
el/ea învinovăți
noi învinovățirăm
voi învinovățirăți
ei/ele învinovățiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu învinovățisem
tu învinovățiseși
el/ea învinovățise
noi învinovățiserăm
voi învinovățiserăți
ei/ele învinovățiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi învinovățit
tu să fi învinovățit
el/ea să fi învinovățit
noi să fi învinovățit
voi să fi învinovățit
ei/ele să fi învinovățit
Condițional Prezent
eu aș învinovăți
tu ai învinovăți
el/ea ar învinovăți
noi am învinovăți
voi ați învinovăți
ei/ele ar învinovăți
Condițional Perfect
eu aș fi învinovățit
tu ai fi învinovățit
el/ea ar fi învinovățit
noi am fi învinovățit
voi ați fi învinovățit
ei/ele ar fi învinovățit
Perfectul Compus
eu am învinovățit
tu ai învinovățit
el/ea a învinovățit
noi am învinovățit
voi ați învinovățit
ei/ele au învinovățit
Viitor
eu voi învinovăți
tu vei învinovăți
el/ea va învinovăți
noi vom învinovăți
voi veți învinovăți
ei/ele vor învinovăți
Viitor Anterior
eu voi fi învinovățit
tu vei fi învinovățit
el/ea va fi învinovățit
noi vom fi învinovățit
voi veți fi învinovățit
ei/ele vor fi învinovățit

Verbele anterioare: a învifori, a învigora, a învineți, a învinge, a învinoșa

Verbele următoare: a învinui, a înviora, a învioșa, a învisteri, a invita

Verbe aleatorii: a alarma, a învânoșa, a masculiniza, a rebandaja, a reopera