a înviermănoșa conjugare; conjugare online pentru verbul "a înviermănoșa" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înviermănoșa" în limba română (dex)

Infinitiv
înviermănoșa
Infinitiv Lung
înviermănoșare
Participiu
înviermănoșat
Gerunziu
înviermănoșând
Imperativ persoana a doua
-
-
Prezent
-
-
el/ea înviermănoșează
-
-
ei/ele înviermănoșează
Conjunctiv Prezent
-
-
el/ea (să) înviermănoșeze
-
-
ei/ele (să) înviermănoșeze
Imperfect
-
-
el/ea înviermănoșa
-
-
ei/ele înviermănoșau
Perfect Simplu
-
-
el/ea înviermănoșă
-
-
ei/ele înviermănoșară
Mai Mult Ca Perfectul
-
-
el/ea înviermănoșase
-
-
ei/ele înviermănoșaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înviermănoșat
tu să fi înviermănoșat
el/ea să fi înviermănoșat
noi să fi înviermănoșat
voi să fi înviermănoșat
ei/ele să fi înviermănoșat
Condițional Prezent
eu aș înviermănoșa
tu ai înviermănoșa
el/ea ar înviermănoșa
noi am înviermănoșa
voi ați înviermănoșa
ei/ele ar înviermănoșa
Condițional Perfect
eu aș fi înviermănoșat
tu ai fi înviermănoșat
el/ea ar fi înviermănoșat
noi am fi înviermănoșat
voi ați fi înviermănoșat
ei/ele ar fi înviermănoșat
Perfectul Compus
eu am înviermănoșat
tu ai înviermănoșat
el/ea a înviermănoșat
noi am înviermănoșat
voi ați înviermănoșat
ei/ele au înviermănoșat
Viitor
eu voi înviermănoșa
tu vei înviermănoșa
el/ea va înviermănoșa
noi vom înviermănoșa
voi veți înviermănoșa
ei/ele vor înviermănoșa
Viitor Anterior
eu voi fi înviermănoșat
tu vei fi înviermănoșat
el/ea va fi înviermănoșat
noi vom fi înviermănoșat
voi veți fi înviermănoșat
ei/ele vor fi înviermănoșat

Verbele anterioare: a investi, a investiga, a învestmânta, a învestmânta, a învia

Verbele următoare: a învifora, a învifori, a învigora, a învineți, a învinge

Verbe aleatorii: a înțărâna, a olecăi, a olecăi, a submerge, a șubrăvi