a învechi conjugare; conjugare online pentru verbul "a învechi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a învechi" în limba română (dex)

Infinitiv
învechi
Infinitiv Lung
învechire
Participiu
învechit
Gerunziu
învechind
Imperativ persoana a doua
singular învechește
plural învechiți
Prezent
eu învechesc
tu învechești
el/ea învechește
noi învechim
voi învechiți
ei/ele învechesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) învechesc
tu (să) învechești
el/ea (să) învechească
noi (să) învechim
voi (să) învechiți
ei/ele (să) învechească
Imperfect
eu învecheam
tu învecheai
el/ea învechea
noi învecheam
voi învecheați
ei/ele învecheau
Perfect Simplu
eu învechii
tu învechiși
el/ea învechi
noi învechirăm
voi învechirăți
ei/ele învechiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu învechisem
tu învechiseși
el/ea învechise
noi învechiserăm
voi învechiserăți
ei/ele învechiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi învechit
tu să fi învechit
el/ea să fi învechit
noi să fi învechit
voi să fi învechit
ei/ele să fi învechit
Condițional Prezent
eu aș învechi
tu ai învechi
el/ea ar învechi
noi am învechi
voi ați învechi
ei/ele ar învechi
Condițional Perfect
eu aș fi învechit
tu ai fi învechit
el/ea ar fi învechit
noi am fi învechit
voi ați fi învechit
ei/ele ar fi învechit
Perfectul Compus
eu am învechit
tu ai învechit
el/ea a învechit
noi am învechit
voi ați învechit
ei/ele au învechit
Viitor
eu voi învechi
tu vei învechi
el/ea va învechi
noi vom învechi
voi veți învechi
ei/ele vor învechi
Viitor Anterior
eu voi fi învechit
tu vei fi învechit
el/ea va fi învechit
noi vom fi învechit
voi veți fi învechit
ei/ele vor fi învechit

Verbele anterioare: a învârsta, a învârteji, a învârti, a învârti, a învârtoșa

Verbele următoare: a învecina, a învecinici, a invectiva, a învedera, a înveli

Verbe aleatorii: a contribui, a dulgheri, a înseila, a înspina, a replanta