a învește conjugare; conjugare online pentru verbul "a învește" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a învește" în limba română (dex)

Infinitiv
învește
Infinitiv Lung
înveștere
Participiu
învăscut
Gerunziu
învăscând
Imperativ persoana a doua
singular învește
plural înveșteți
Prezent
eu învesc
tu învești
el/ea învește
noi înveștem
voi înveșteți
ei/ele învesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) învesc
tu (să) învești
el/ea (să) învească
noi (să) înveștem
voi (să) înveșteți
ei/ele (să) învească
Imperfect
eu înveșteam
tu înveșteai
el/ea înveștea
noi înveșteam
voi înveșteați
ei/ele înveșteau
Perfect Simplu
eu învăscui
tu învăscuși
el/ea învescu
noi învăscurăm
voi învescurăți
ei/ele învăscură
Mai Mult Ca Perfectul
eu învăscusem
tu învăscuseși
el/ea învăscuse
noi învescuserăm
voi învescuserăți
ei/ele învăscuseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi învăscut
tu să fi învăscut
el/ea să fi învăscut
noi să fi învăscut
voi să fi învăscut
ei/ele să fi învăscut
Condițional Prezent
eu aș învește
tu ai învește
el/ea ar învește
noi am învește
voi ați învește
ei/ele ar învește
Condițional Perfect
eu aș fi învăscut
tu ai fi învăscut
el/ea ar fi învăscut
noi am fi învăscut
voi ați fi învăscut
ei/ele ar fi învăscut
Perfectul Compus
eu am învăscut
tu ai învăscut
el/ea a învăscut
noi am învăscut
voi ați învăscut
ei/ele au învăscut
Viitor
eu voi învește
tu vei învește
el/ea va învește
noi vom învește
voi veți învește
ei/ele vor învește
Viitor Anterior
eu voi fi învăscut
tu vei fi învăscut
el/ea va fi învăscut
noi vom fi învăscut
voi veți fi învăscut
ei/ele vor fi învăscut

Verbele anterioare: a inverti, a înverzi, a înveseli, a înveșmânta, a înveșmânta

Verbele următoare: a învestmânta, a învestmânta, a învia, a învia, a invidia

Verbe aleatorii: a emigra, a nunti, a pavoaza, a țârâi, a țârâi