a învârti conjugare; conjugare online pentru verbul "a învârti" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a învârti" în limba română (dex)

Infinitiv
învârti
Infinitiv Lung
învârtire
Participiu
învârtit
Gerunziu
învârtind
Imperativ persoana a doua
singular învârte
plural învârtiți
Prezent
eu învârt
tu învârți
el/ea învârte
noi învârtim
voi învârtiți
ei/ele învârt
Conjunctiv Prezent
eu (să) învârt
tu (să) învârți
el/ea (să) învârtă
noi (să) învârtim
voi (să) învârtiți
ei/ele (să) învârtă
Imperfect
eu învârteam
tu învârteai
el/ea învârtea
noi învârteam
voi învârteați
ei/ele învârteau
Perfect Simplu
eu învârtii
tu învârtiși
el/ea învârti
noi învârtirăm
voi învârtirăți
ei/ele învârtiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu învârtisem
tu învârtiseși
el/ea învârtise
noi învârtiserăm
voi învârtiserăți
ei/ele învârtiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi învârtit
tu să fi învârtit
el/ea să fi învârtit
noi să fi învârtit
voi să fi învârtit
ei/ele să fi învârtit
Condițional Prezent
eu aș învârti
tu ai învârti
el/ea ar învârti
noi am învârti
voi ați învârti
ei/ele ar învârti
Condițional Perfect
eu aș fi învârtit
tu ai fi învârtit
el/ea ar fi învârtit
noi am fi învârtit
voi ați fi învârtit
ei/ele ar fi învârtit
Perfectul Compus
eu am învârtit
tu ai învârtit
el/ea a învârtit
noi am învârtit
voi ați învârtit
ei/ele au învârtit
Viitor
eu voi învârti
tu vei învârti
el/ea va învârti
noi vom învârti
voi veți învârti
ei/ele vor învârti
Viitor Anterior
eu voi fi învârtit
tu vei fi învârtit
el/ea va fi învârtit
noi vom fi învârtit
voi veți fi învârtit
ei/ele vor fi învârtit

Verbele anterioare: a învăpăia, a învârcioli, a învărnici, a învârsta, a învârteji

Verbele următoare: a învârtoșa, a învăța, a învechi, a învecina, a învecinici

Verbe aleatorii: a diazota, a metateza, a mreji, a satura, a pâncui