a învâlvora conjugare; conjugare online pentru verbul "a învâlvora" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a învâlvora" în limba română (dex)

Infinitiv
învâlvora
Infinitiv Lung
învâlvorare
Participiu
învâlvorat
Gerunziu
învâlvorând
Imperativ persoana a doua
singular învâlvorează
plural învâlvorați
Prezent
eu învâlvorez
tu învâlvorezi
el/ea învâlvorează
noi învâlvorăm
voi învâlvorați
ei/ele învâlvorează
Conjunctiv Prezent
eu (să) învâlvorez
tu (să) învâlvorezi
el/ea (să) învâlvoreze
noi (să) învâlvorăm
voi (să) învâlvorați
ei/ele (să) învâlvoreze
Imperfect
eu învâlvoram
tu învâlvorai
el/ea învâlvora
noi învâlvoram
voi învâlvorați
ei/ele învâlvorau
Perfect Simplu
eu învâlvorai
tu învâlvorași
el/ea învâlvoră
noi învâlvorarăm
voi învâlvorarăți
ei/ele învâlvorară
Mai Mult Ca Perfectul
eu învâlvorasem
tu învâlvoraseși
el/ea învâlvorase
noi învâlvoraserăm
voi învâlvoraserăți
ei/ele învâlvoraseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi învâlvorat
tu să fi învâlvorat
el/ea să fi învâlvorat
noi să fi învâlvorat
voi să fi învâlvorat
ei/ele să fi învâlvorat
Condițional Prezent
eu aș învâlvora
tu ai învâlvora
el/ea ar învâlvora
noi am învâlvora
voi ați învâlvora
ei/ele ar învâlvora
Condițional Perfect
eu aș fi învâlvorat
tu ai fi învâlvorat
el/ea ar fi învâlvorat
noi am fi învâlvorat
voi ați fi învâlvorat
ei/ele ar fi învâlvorat
Perfectul Compus
eu am învâlvorat
tu ai învâlvorat
el/ea a învâlvorat
noi am învâlvorat
voi ați învâlvorat
ei/ele au învâlvorat
Viitor
eu voi învâlvora
tu vei învâlvora
el/ea va învâlvora
noi vom învâlvora
voi veți învâlvora
ei/ele vor învâlvora
Viitor Anterior
eu voi fi învâlvorat
tu vei fi învâlvorat
el/ea va fi învâlvorat
noi vom fi învâlvorat
voi veți fi învâlvorat
ei/ele vor fi învâlvorat

Verbele anterioare: a invalida, a învălmăși, a învâltori, a învălui, a învălui

Verbele următoare: a învânoșa, a învăpăia, a învârcioli, a învărnici, a învârsta

Verbe aleatorii: a dărăpăna, a limita, a năclăi, a pumni, a strangula