a înrodi conjugare; conjugare online pentru verbul "a înrodi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înrodi" în limba română (dex)

Infinitiv
înrodi
Infinitiv Lung
înrodire
Participiu
înrodit
Gerunziu
înrodind
Imperativ persoana a doua
singular înrodește
plural înrodiți
Prezent
eu înrodesc
tu înrodești
el/ea înrodește
noi înrodim
voi înrodiți
ei/ele înrodesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) înrodesc
tu (să) înrodești
el/ea (să) înrodească
noi (să) înrodim
voi (să) înrodiți
ei/ele (să) înrodească
Imperfect
eu înrodeam
tu înrodeai
el/ea înrodea
noi înrodeam
voi înrodeați
ei/ele înrodeau
Perfect Simplu
eu înrodii
tu înrodiși
el/ea înrodi
noi înrodirăm
voi înrodirăți
ei/ele înrodiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înrodisem
tu înrodiseși
el/ea înrodise
noi înrodiserăm
voi înrodiserăți
ei/ele înrodiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înrodit
tu să fi înrodit
el/ea să fi înrodit
noi să fi înrodit
voi să fi înrodit
ei/ele să fi înrodit
Condițional Prezent
eu aș înrodi
tu ai înrodi
el/ea ar înrodi
noi am înrodi
voi ați înrodi
ei/ele ar înrodi
Condițional Perfect
eu aș fi înrodit
tu ai fi înrodit
el/ea ar fi înrodit
noi am fi înrodit
voi ați fi înrodit
ei/ele ar fi înrodit
Perfectul Compus
eu am înrodit
tu ai înrodit
el/ea a înrodit
noi am înrodit
voi ați înrodit
ei/ele au înrodit
Viitor
eu voi înrodi
tu vei înrodi
el/ea va înrodi
noi vom înrodi
voi veți înrodi
ei/ele vor înrodi
Viitor Anterior
eu voi fi înrodit
tu vei fi înrodit
el/ea va fi înrodit
noi vom fi înrodit
voi veți fi înrodit
ei/ele vor fi înrodit

Verbele anterioare: a înrâuri, a înrăutăți, a înregimenta, a înregistra, a pisa

Verbele următoare: a înrola, a înroși, a înroura, a înrudi, a însăila

Verbe aleatorii: a inegaliza, a înnăgări, a înstreina, a olori, a procopsi