a înrăi conjugare; conjugare online pentru verbul "a înrăi" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înrăi" în limba română (dex)

Infinitiv
înrăi
Infinitiv Lung
înrăire
Participiu
înrăit
Gerunziu
înrăind
Imperativ persoana a doua
singular înrăiește
plural înrăiți
Prezent
eu înrăiesc
tu înrăiești
el/ea înrăiește
noi înrăim
voi înrăiți
ei/ele înrăiesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) înrăiesc
tu (să) înrăiești
el/ea (să) înrăiască
noi (să) înrăim
voi (să) înrăiți
ei/ele (să) înrăiască
Imperfect
eu înrăiam
tu înrăiai
el/ea înrăia
noi înrăiam
voi înrăiați
ei/ele înrăiau
Perfect Simplu
eu înrăii
tu înrăiși
el/ea înrăi
noi înrăirăm
voi înrăirăți
ei/ele înrăiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înrăisem
tu înrăiseși
el/ea înrăise
noi înrăiserăm
voi înrăiserăți
ei/ele înrăiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înrăit
tu să fi înrăit
el/ea să fi înrăit
noi să fi înrăit
voi să fi înrăit
ei/ele să fi înrăit
Condițional Prezent
eu aș înrăi
tu ai înrăi
el/ea ar înrăi
noi am înrăi
voi ați înrăi
ei/ele ar înrăi
Condițional Perfect
eu aș fi înrăit
tu ai fi înrăit
el/ea ar fi înrăit
noi am fi înrăit
voi ați fi înrăit
ei/ele ar fi înrăit
Perfectul Compus
eu am înrăit
tu ai înrăit
el/ea a înrăit
noi am înrăit
voi ați înrăit
ei/ele au înrăit
Viitor
eu voi înrăi
tu vei înrăi
el/ea va înrăi
noi vom înrăi
voi veți înrăi
ei/ele vor înrăi
Viitor Anterior
eu voi fi înrăit
tu vei fi înrăit
el/ea va fi înrăit
noi vom fi înrăit
voi veți fi înrăit
ei/ele vor fi înrăit

Verbele anterioare: a înomeni, a inoportuna, a înota, a inova, a înrădăcina

Verbele următoare: a înrâuri, a înrăutăți, a înregimenta, a înregistra, a pisa

Verbe aleatorii: a bodogăni, a cinchi, a supragaranta, a țepeni, a țuțura