a înnegura conjugare; conjugare online pentru verbul "a înnegura" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înnegura" în limba română (dex)

Infinitiv
înnegura
Infinitiv Lung
înnegurare
Participiu
înnegurat
Gerunziu
înnegurând
Imperativ persoana a doua
singular înnegurează
plural înnegurați
Prezent
eu înnegurez
tu înnegurezi
el/ea înnegurează
noi înnegurăm
voi înnegurați
ei/ele înnegurează
Conjunctiv Prezent
eu (să) înnegurez
tu (să) înnegurezi
el/ea (să) înnegureze
noi (să) înnegurăm
voi (să) înnegurați
ei/ele (să) înnegureze
Imperfect
eu înneguram
tu înnegurai
el/ea înnegura
noi înneguram
voi înnegurați
ei/ele înnegurau
Perfect Simplu
eu înnegurai
tu înnegurași
el/ea înnegură
noi înnegurarăm
voi înnegurarăți
ei/ele înnegurară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înnegurasem
tu înneguraseși
el/ea înnegurase
noi înneguraserăm
voi înneguraserăți
ei/ele înneguraseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înnegurat
tu să fi înnegurat
el/ea să fi înnegurat
noi să fi înnegurat
voi să fi înnegurat
ei/ele să fi înnegurat
Condițional Prezent
eu aș înnegura
tu ai înnegura
el/ea ar înnegura
noi am înnegura
voi ați înnegura
ei/ele ar înnegura
Condițional Perfect
eu aș fi înnegurat
tu ai fi înnegurat
el/ea ar fi înnegurat
noi am fi înnegurat
voi ați fi înnegurat
ei/ele ar fi înnegurat
Perfectul Compus
eu am înnegurat
tu ai înnegurat
el/ea a înnegurat
noi am înnegurat
voi ați înnegurat
ei/ele au înnegurat
Viitor
eu voi înnegura
tu vei înnegura
el/ea va înnegura
noi vom înnegura
voi veți înnegura
ei/ele vor înnegura
Viitor Anterior
eu voi fi înnegurat
tu vei fi înnegurat
el/ea va fi înnegurat
noi vom fi înnegurat
voi veți fi înnegurat
ei/ele vor fi înnegurat

Verbele anterioare: a înnăgări, a înnămoli, a înnărăvi, a înnebuni, a înnegri

Verbele următoare: a înnemuri, a înnisipa, a înnobila, a înnoda, a înnoi

Verbe aleatorii: a arde, a încetățeni, a mihoti, a sălta, a șăncălui