a înnămoli conjugare; conjugare online pentru verbul "a înnămoli" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înnămoli" în limba română (dex)

Infinitiv
înnămoli
Infinitiv Lung
înnămolire
Participiu
înnămolit
Gerunziu
înnămolind
Imperativ persoana a doua
singular înnămolește
plural înnămoliți
Prezent
eu înnămolesc
tu înnămolești
el/ea înnămolește
noi înnămolim
voi înnămoliți
ei/ele înnămolesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) înnămolesc
tu (să) înnămolești
el/ea (să) înnămolească
noi (să) înnămolim
voi (să) înnămoliți
ei/ele (să) înnămolească
Imperfect
eu înnămoleam
tu înnămoleai
el/ea înnămolea
noi înnămoleam
voi înnămoleați
ei/ele înnămoleau
Perfect Simplu
eu înnămolii
tu înnămoliși
el/ea înnămoli
noi înnămolirăm
voi înnămolirăți
ei/ele înnămoliră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înnămolisem
tu înnămoliseși
el/ea înnămolise
noi înnămoliserăm
voi înnămoliserăți
ei/ele înnămoliseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înnămolit
tu să fi înnămolit
el/ea să fi înnămolit
noi să fi înnămolit
voi să fi înnămolit
ei/ele să fi înnămolit
Condițional Prezent
eu aș înnămoli
tu ai înnămoli
el/ea ar înnămoli
noi am înnămoli
voi ați înnămoli
ei/ele ar înnămoli
Condițional Perfect
eu aș fi înnămolit
tu ai fi înnămolit
el/ea ar fi înnămolit
noi am fi înnămolit
voi ați fi înnămolit
ei/ele ar fi înnămolit
Perfectul Compus
eu am înnămolit
tu ai înnămolit
el/ea a înnămolit
noi am înnămolit
voi ați înnămolit
ei/ele au înnămolit
Viitor
eu voi înnămoli
tu vei înnămoli
el/ea va înnămoli
noi vom înnămoli
voi veți înnămoli
ei/ele vor înnămoli
Viitor Anterior
eu voi fi înnămolit
tu vei fi înnămolit
el/ea va fi înnămolit
noi vom fi înnămolit
voi veți fi înnămolit
ei/ele vor fi înnămolit

Verbele anterioare: a înnăbuși, a înnăclăi, a înnădi, a înnăduși, a înnăgări

Verbele următoare: a înnărăvi, a înnebuni, a înnegri, a înnegura, a înnemuri

Verbe aleatorii: a elucida, a figura, a flaușa, a imita, a imita