a înnăduși conjugare; conjugare online pentru verbul "a înnăduși" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înnăduși" în limba română (dex)

Infinitiv
înnăduși
Infinitiv Lung
înnădușire
Participiu
înnădușit
Gerunziu
înnădușind
Imperativ persoana a doua
singular înnădușește
plural înnădușiți
Prezent
eu înnădușesc
tu înnădușești
el/ea înnădușește
noi înnădușim
voi înnădușiți
ei/ele înnădușesc
Conjunctiv Prezent
eu (să) înnădușesc
tu (să) înnădușești
el/ea (să) înnădușească
noi (să) înnădușim
voi (să) înnădușiți
ei/ele (să) înnădușească
Imperfect
eu înnădușeam
tu înnădușeai
el/ea înnădușea
noi înnădușeam
voi înnădușeați
ei/ele înnădușeau
Perfect Simplu
eu înnădușii
tu înnădușiși
el/ea înnăduși
noi înnădușirăm
voi înnădușirăți
ei/ele înnădușiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înnădușisem
tu înnădușiseși
el/ea înnădușise
noi înnădușiserăm
voi înnădușiserăți
ei/ele înnădușiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înnădușit
tu să fi înnădușit
el/ea să fi înnădușit
noi să fi înnădușit
voi să fi înnădușit
ei/ele să fi înnădușit
Condițional Prezent
eu aș înnăduși
tu ai înnăduși
el/ea ar înnăduși
noi am înnăduși
voi ați înnăduși
ei/ele ar înnăduși
Condițional Perfect
eu aș fi înnădușit
tu ai fi înnădușit
el/ea ar fi înnădușit
noi am fi înnădușit
voi ați fi înnădușit
ei/ele ar fi înnădușit
Perfectul Compus
eu am înnădușit
tu ai înnădușit
el/ea a înnădușit
noi am înnădușit
voi ați înnădușit
ei/ele au înnădușit
Viitor
eu voi înnăduși
tu vei înnăduși
el/ea va înnăduși
noi vom înnăduși
voi veți înnăduși
ei/ele vor înnăduși
Viitor Anterior
eu voi fi înnădușit
tu vei fi înnădușit
el/ea va fi înnădușit
noi vom fi înnădușit
voi veți fi înnădușit
ei/ele vor fi înnădușit

Verbele anterioare: a înmulți, a înmurgi, a înnăbuși, a înnăclăi, a înnădi

Verbele următoare: a înnăgări, a înnămoli, a înnărăvi, a înnebuni, a înnegri

Verbe aleatorii: a armăși, a cocnări, a plivi, a sacramențui, a vlăgui