a înnăbuși conjugare; conjugare online pentru verbul "a înnăbuși" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înnăbuși" în limba română (dex)

Infinitiv
înnăbuși
Infinitiv Lung
înnăbușire
Participiu
înnăbușit
Gerunziu
înnăbușind
Imperativ persoana a doua
singular înnăbușă
plural înnăbușiți
Prezent
eu înnăbuș
tu înnăbuși
el/ea înnăbușă
noi înnăbușim
voi înnăbușiți
ei/ele înnăbușă
Conjunctiv Prezent
eu (să) înnăbuș
tu (să) înnăbuși
el/ea (să) înnăbușe
noi (să) înnăbușim
voi (să) înnăbușiți
ei/ele (să) înnăbușe
Imperfect
eu înnăbușeam
tu înnăbușeai
el/ea înnăbușea
noi înnăbușeam
voi înnăbușeați
ei/ele înnăbușeau
Perfect Simplu
eu înnăbușii
tu înnăbușiși
el/ea înnăbuși
noi înnăbușirăm
voi înnăbușirăți
ei/ele înnăbușiră
Mai Mult Ca Perfectul
eu înnăbușisem
tu înnăbușiseși
el/ea înnăbușise
noi înnăbușiserăm
voi înnăbușiserăți
ei/ele înnăbușiseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înnăbușit
tu să fi înnăbușit
el/ea să fi înnăbușit
noi să fi înnăbușit
voi să fi înnăbușit
ei/ele să fi înnăbușit
Condițional Prezent
eu aș înnăbuși
tu ai înnăbuși
el/ea ar înnăbuși
noi am înnăbuși
voi ați înnăbuși
ei/ele ar înnăbuși
Condițional Perfect
eu aș fi înnăbușit
tu ai fi înnăbușit
el/ea ar fi înnăbușit
noi am fi înnăbușit
voi ați fi înnăbușit
ei/ele ar fi înnăbușit
Perfectul Compus
eu am înnăbușit
tu ai înnăbușit
el/ea a înnăbușit
noi am înnăbușit
voi ați înnăbușit
ei/ele au înnăbușit
Viitor
eu voi înnăbuși
tu vei înnăbuși
el/ea va înnăbuși
noi vom înnăbuși
voi veți înnăbuși
ei/ele vor înnăbuși
Viitor Anterior
eu voi fi înnăbușit
tu vei fi înnăbușit
el/ea va fi înnăbușit
noi vom fi înnăbușit
voi veți fi înnăbușit
ei/ele vor fi înnăbușit

Verbele anterioare: a înmormânta, a înmuguri, a înmuia, a înmulți, a înmurgi

Verbele următoare: a înnăclăi, a înnădi, a înnăduși, a înnăgări, a înnămoli

Verbe aleatorii: a asezona, a febricita, a introspecta, a molfăi, a molfăi