a înmlădia conjugare; conjugare online pentru verbul "a înmlădia" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înmlădia" în limba română (dex)

Infinitiv
înmlădia
Infinitiv Lung
înmlădiere
Participiu
înmlădiat
Gerunziu
înmlădiind
Imperativ persoana a doua
singular înmlădiază
plural înmlădiați
Prezent
eu înmlădiez
tu înmlădiezi
el/ea înmlădiază
noi înmlădiem
voi înmlădiați
ei/ele înmlădiază
Conjunctiv Prezent
eu (să) înmlădiez
tu (să) înmlădiezi
el/ea (să) înmlădieze
noi (să) înmlădiem
voi (să) înmlădiați
ei/ele (să) înmlădieze
Imperfect
eu înmlădiam
tu înmlădiai
el/ea înmlădia
noi înmlădiam
voi înmlădiați
ei/ele înmlădiau
Perfect Simplu
eu înmlădiai
tu înmlădiași
el/ea înmlădie
noi înmlădiarăm
voi înmlădiarăți
ei/ele înmlădiară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înmlădiasem
tu înmlădiaseși
el/ea înmlădiase
noi înmlădiaserăm
voi înmlădiaserăți
ei/ele înmlădiaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înmlădiat
tu să fi înmlădiat
el/ea să fi înmlădiat
noi să fi înmlădiat
voi să fi înmlădiat
ei/ele să fi înmlădiat
Condițional Prezent
eu aș înmlădia
tu ai înmlădia
el/ea ar înmlădia
noi am înmlădia
voi ați înmlădia
ei/ele ar înmlădia
Condițional Perfect
eu aș fi înmlădiat
tu ai fi înmlădiat
el/ea ar fi înmlădiat
noi am fi înmlădiat
voi ați fi înmlădiat
ei/ele ar fi înmlădiat
Perfectul Compus
eu am înmlădiat
tu ai înmlădiat
el/ea a înmlădiat
noi am înmlădiat
voi ați înmlădiat
ei/ele au înmlădiat
Viitor
eu voi înmlădia
tu vei înmlădia
el/ea va înmlădia
noi vom înmlădia
voi veți înmlădia
ei/ele vor înmlădia
Viitor Anterior
eu voi fi înmlădiat
tu vei fi înmlădiat
el/ea va fi înmlădiat
noi vom fi înmlădiat
voi veți fi înmlădiat
ei/ele vor fi înmlădiat

Verbele anterioare: a înmărmuri, a înmatricula, a înmiasma, a înmii, a înmiresma

Verbele următoare: a înmoina, a înmormânta, a înmuguri, a înmuia, a înmulți

Verbe aleatorii: a declasa, a demineraliza, a lăuda, a poziționa, a tomna