a înlătura conjugare; conjugare online pentru verbul "a înlătura" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înlătura" în limba română (dex)

Infinitiv
înlătura
Infinitiv Lung
înlăturare
Participiu
înlăturat
Gerunziu
înlăturând
Imperativ persoana a doua
singular înlătură
plural înlăturați
Prezent
eu înlătur
tu înlături
el/ea înlătură
noi înlăturăm
voi înlăturați
ei/ele înlătură
Conjunctiv Prezent
eu (să) înlătur
tu (să) înlături
el/ea (să) înlăture
noi (să) înlăturăm
voi (să) înlăturați
ei/ele (să) înlăture
Imperfect
eu înlăturam
tu înlăturai
el/ea înlătura
noi înlăturam
voi înlăturați
ei/ele înlăturau
Perfect Simplu
eu înlăturai
tu înlăturași
el/ea înlătură
noi înlăturarăm
voi înlăturarăți
ei/ele înlăturară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înlăturasem
tu înlăturaseși
el/ea înlăturase
noi înlăturaserăm
voi înlăturaserăți
ei/ele înlăturaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înlăturat
tu să fi înlăturat
el/ea să fi înlăturat
noi să fi înlăturat
voi să fi înlăturat
ei/ele să fi înlăturat
Condițional Prezent
eu aș înlătura
tu ai înlătura
el/ea ar înlătura
noi am înlătura
voi ați înlătura
ei/ele ar înlătura
Condițional Perfect
eu aș fi înlăturat
tu ai fi înlăturat
el/ea ar fi înlăturat
noi am fi înlăturat
voi ați fi înlăturat
ei/ele ar fi înlăturat
Perfectul Compus
eu am înlăturat
tu ai înlăturat
el/ea a înlăturat
noi am înlăturat
voi ați înlăturat
ei/ele au înlăturat
Viitor
eu voi înlătura
tu vei înlătura
el/ea va înlătura
noi vom înlătura
voi veți înlătura
ei/ele vor înlătura
Viitor Anterior
eu voi fi înlăturat
tu vei fi înlăturat
el/ea va fi înlăturat
noi vom fi înlăturat
voi veți fi înlăturat
ei/ele vor fi înlăturat

Verbele anterioare: a înjura, a injuria, a înlăcrăma, a înlăcrima, a înlănțui

Verbele următoare: a înlemni, a înlesni, a înlocui, a înlumina, a înmagazina

Verbe aleatorii: a flocoși, a hurcui, a împistri, a preînștiința, a proscomidi