a înlăcrima conjugare; conjugare online pentru verbul "a înlăcrima" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înlăcrima" în limba română (dex)

Infinitiv
înlăcrima
Infinitiv Lung
înlăcrimare
Participiu
înlăcrimat
Gerunziu
înlăcrimând
Imperativ persoana a doua
singular înlăcrimează
plural înlăcrimați
Prezent
eu înlăcrimez
tu înlăcrimezi
el/ea înlăcrimează
noi înlăcrimăm
voi înlăcrimați
ei/ele înlăcrimează
Conjunctiv Prezent
eu (să) înlăcrimez
tu (să) înlăcrimezi
el/ea (să) înlăcrimeze
noi (să) înlăcrimăm
voi (să) înlăcrimați
ei/ele (să) înlăcrimeze
Imperfect
eu înlăcrimam
tu înlăcrimai
el/ea înlăcrima
noi înlăcrimam
voi înlăcrimați
ei/ele înlăcrimau
Perfect Simplu
eu înlăcrimai
tu înlăcrimași
el/ea înlăcrimă
noi înlăcrimarăm
voi înlăcrimarăți
ei/ele înlăcrimară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înlăcrimasem
tu înlăcrimaseși
el/ea înlăcrimase
noi înlăcrimaserăm
voi înlăcrimaserăți
ei/ele înlăcrimaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înlăcrimat
tu să fi înlăcrimat
el/ea să fi înlăcrimat
noi să fi înlăcrimat
voi să fi înlăcrimat
ei/ele să fi înlăcrimat
Condițional Prezent
eu aș înlăcrima
tu ai înlăcrima
el/ea ar înlăcrima
noi am înlăcrima
voi ați înlăcrima
ei/ele ar înlăcrima
Condițional Perfect
eu aș fi înlăcrimat
tu ai fi înlăcrimat
el/ea ar fi înlăcrimat
noi am fi înlăcrimat
voi ați fi înlăcrimat
ei/ele ar fi înlăcrimat
Perfectul Compus
eu am înlăcrimat
tu ai înlăcrimat
el/ea a înlăcrimat
noi am înlăcrimat
voi ați înlăcrimat
ei/ele au înlăcrimat
Viitor
eu voi înlăcrima
tu vei înlăcrima
el/ea va înlăcrima
noi vom înlăcrima
voi veți înlăcrima
ei/ele vor înlăcrima
Viitor Anterior
eu voi fi înlăcrimat
tu vei fi înlăcrimat
el/ea va fi înlăcrimat
noi vom fi înlăcrimat
voi veți fi înlăcrimat
ei/ele vor fi înlăcrimat

Verbele anterioare: a înjumătăți, a înjunghia, a înjura, a injuria, a înlăcrăma

Verbele următoare: a înlănțui, a înlătura, a înlemni, a înlesni, a înlocui

Verbe aleatorii: a alipui, a calomnia, a comânda, a dezmiriști, a păntrui