a înlăcrăma conjugare; conjugare online pentru verbul "a înlăcrăma" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înlăcrăma" în limba română (dex)

Infinitiv
înlăcrăma
Infinitiv Lung
înlăcrămare
Participiu
înlăcrămat
Gerunziu
înlăcrămând
Imperativ persoana a doua
singular înlăcrămează
plural înlăcrămați
Prezent
eu înlăcrămez
tu înlăcrămezi
el/ea înlăcrămează
noi înlăcrămăm
voi înlăcrămați
ei/ele înlăcrămează
Conjunctiv Prezent
eu (să) înlăcrămez
tu (să) înlăcrămezi
el/ea (să) înlăcrămeze
noi (să) înlăcrămăm
voi (să) înlăcrămați
ei/ele (să) înlăcrămeze
Imperfect
eu înlăcrămam
tu înlăcrămai
el/ea înlăcrăma
noi înlăcrămam
voi înlăcrămați
ei/ele înlăcrămau
Perfect Simplu
eu înlăcrămai
tu înlăcrămași
el/ea înlăcrămă
noi înlăcrămarăm
voi înlăcrămarăți
ei/ele înlăcrămară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înlăcrămasem
tu înlăcrămaseși
el/ea înlăcrămase
noi înlăcrămaserăm
voi înlăcrămaserăți
ei/ele înlăcrămaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înlăcrămat
tu să fi înlăcrămat
el/ea să fi înlăcrămat
noi să fi înlăcrămat
voi să fi înlăcrămat
ei/ele să fi înlăcrămat
Condițional Prezent
eu aș înlăcrăma
tu ai înlăcrăma
el/ea ar înlăcrăma
noi am înlăcrăma
voi ați înlăcrăma
ei/ele ar înlăcrăma
Condițional Perfect
eu aș fi înlăcrămat
tu ai fi înlăcrămat
el/ea ar fi înlăcrămat
noi am fi înlăcrămat
voi ați fi înlăcrămat
ei/ele ar fi înlăcrămat
Perfectul Compus
eu am înlăcrămat
tu ai înlăcrămat
el/ea a înlăcrămat
noi am înlăcrămat
voi ați înlăcrămat
ei/ele au înlăcrămat
Viitor
eu voi înlăcrăma
tu vei înlăcrăma
el/ea va înlăcrăma
noi vom înlăcrăma
voi veți înlăcrăma
ei/ele vor înlăcrăma
Viitor Anterior
eu voi fi înlăcrămat
tu vei fi înlăcrămat
el/ea va fi înlăcrămat
noi vom fi înlăcrămat
voi veți fi înlăcrămat
ei/ele vor fi înlăcrămat

Verbele anterioare: a înjuga, a înjumătăți, a înjunghia, a înjura, a injuria

Verbele următoare: a înlănțui, a înlănțui, a înlătura, a înlemni, a înlesni

Verbe aleatorii: a armăși, a audia, a dona, a dresa, a valora