a îniepta conjugare; conjugare online pentru verbul "a îniepta" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a îniepta" în limba română (dex)

Infinitiv
îniepta
Infinitiv Lung
înieptare
Participiu
înieptat
Gerunziu
înieptând
Imperativ persoana a doua
singular îniaptă
plural înieptați
Prezent
eu îniept
tu îniepți
el/ea îniaptă
noi înieptăm
voi înieptați
ei/ele îniaptă
Conjunctiv Prezent
eu (să) îniept
tu (să) îniepți
el/ea (să) îniepte
noi (să) înieptăm
voi (să) înieptați
ei/ele (să) îniepte
Imperfect
eu înieptam
tu înieptai
el/ea îniepta
noi înieptam
voi înieptați
ei/ele înieptau
Perfect Simplu
eu înieptai
tu înieptași
el/ea înieptă
noi înieptarăm
voi înieptarăți
ei/ele înieptară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înieptasem
tu înieptaseși
el/ea înieptase
noi înieptaserăm
voi înieptaserăți
ei/ele înieptaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înieptat
tu să fi înieptat
el/ea să fi înieptat
noi să fi înieptat
voi să fi înieptat
ei/ele să fi înieptat
Condițional Prezent
eu aș îniepta
tu ai îniepta
el/ea ar îniepta
noi am îniepta
voi ați îniepta
ei/ele ar îniepta
Condițional Perfect
eu aș fi înieptat
tu ai fi înieptat
el/ea ar fi înieptat
noi am fi înieptat
voi ați fi înieptat
ei/ele ar fi înieptat
Perfectul Compus
eu am înieptat
tu ai înieptat
el/ea a înieptat
noi am înieptat
voi ați înieptat
ei/ele au înieptat
Viitor
eu voi îniepta
tu vei îniepta
el/ea va îniepta
noi vom îniepta
voi veți îniepta
ei/ele vor îniepta
Viitor Anterior
eu voi fi înieptat
tu vei fi înieptat
el/ea va fi înieptat
noi vom fi înieptat
voi veți fi înieptat
ei/ele vor fi înieptat

Verbele anterioare: a înhăța, a inhiba, a inhiba, a inhibiționa, a înhobota

Verbele următoare: a înierba, a iniția, a inițializa, a înjărdălui, a injecta

Verbe aleatorii: a bâigui, a blănui, a copili, a lifta, a pomila