a înhăma conjugare; conjugare online pentru verbul "a înhăma" în limba română la toate timpurile verbale
Scrie verbul în orice formă și apasă "Conjugă":

Conjugarea verbului "a înhăma" în limba română (dex)

Infinitiv
înhăma
Infinitiv Lung
înhămare
Participiu
înhămat
Gerunziu
înhămând
Imperativ persoana a doua
singular înhamă
plural înhămați
Prezent
eu înham
tu înhami
el/ea înhamă
noi înhămăm
voi înhămați
ei/ele înhamă
Conjunctiv Prezent
eu (să) înham
tu (să) înhami
el/ea (să) înhame
noi (să) înhămăm
voi (să) înhămați
ei/ele (să) înhame
Imperfect
eu înhămam
tu înhămai
el/ea înhăma
noi înhămam
voi înhămați
ei/ele înhămau
Perfect Simplu
eu înhămai
tu înhămași
el/ea înhămă
noi înhămarăm
voi înhămarăți
ei/ele înhămară
Mai Mult Ca Perfectul
eu înhămasem
tu înhămaseși
el/ea înhămase
noi înhămaserăm
voi înhămaserăți
ei/ele înhămaseră
Conjunctiv Perfect
eu să fi înhămat
tu să fi înhămat
el/ea să fi înhămat
noi să fi înhămat
voi să fi înhămat
ei/ele să fi înhămat
Condițional Prezent
eu aș înhăma
tu ai înhăma
el/ea ar înhăma
noi am înhăma
voi ați înhăma
ei/ele ar înhăma
Condițional Perfect
eu aș fi înhămat
tu ai fi înhămat
el/ea ar fi înhămat
noi am fi înhămat
voi ați fi înhămat
ei/ele ar fi înhămat
Perfectul Compus
eu am înhămat
tu ai înhămat
el/ea a înhămat
noi am înhămat
voi ați înhămat
ei/ele au înhămat
Viitor
eu voi înhăma
tu vei înhăma
el/ea va înhăma
noi vom înhăma
voi veți înhăma
ei/ele vor înhăma
Viitor Anterior
eu voi fi înhămat
tu vei fi înhămat
el/ea va fi înhămat
noi vom fi înhămat
voi veți fi înhămat
ei/ele vor fi înhămat

Verbele anterioare: a îngurlui, a îngurlui, a îngurzi, a îngusta, a înhăita

Verbele următoare: a înhăța, a inhiba, a inhiba, a inhibiționa, a înhobota

Verbe aleatorii: a bugezi, a ierna, a înaura, a tăgârța, a transpira